BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

TEODORA PAWEŁKO-KWIATKOWSKA - odPOCZYNEK (28.08. - 20.09.2009)Teodora Pawełko-Kwiatkowska urodzona w 1955 r., absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje i mieszka w Opatowie. Ulubione techniki malarskie: pastel, tempera, gwasz, akwarela, kolaż, olej oraz akryl.

Malarstwo Teodory Pawełko-Kwiatkowskiej można śmiało zaliczyć do nurt u sztuki metaforycznej, u podstaw którego zawsze stoi konkretne przedstawienie rzeczywistości.
Jedna z ciekawszych prac na wystawie (...) "Uważność XXI wieku - dialog z Vermeerem" mieści sie właśnie w tej poetyce. Podobnie jak kobiety portretowane przez Vermeera, postać stworzona przez Teodorę skupiona jest całkowicie na banalnie prostej czynności - obieraniu jabłka -  czynności, która kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, spokojem i bezpieczeństwem. Ważna jest tutaj postać kobiety - matki - strażniczki domowego ogniska, otwartej na świat, ale skupionej na pryncypiach, co dodatkowo podkreślone zostało ciekawym rozwiązaniem światłocieniowym. U Vermeera światło wpada oknem i oświetla postać, tutaj zostało zastąpione światłem monitora - współczesnego okna, któremu niestety poświęcamy coraz więcej uwagi, zapominając o tym co ważne. To oczywiste przesłanie potęguje oszczędna kompozycja i kolorystyka, która ma dla Teodory Pawełko-Kwiatkowskiej niebagatelne znaczenie. Pozwala Jej bowiem pokazywać to, co jest najważniejsze, a mianowicie emocjonalne stany ducha, które bez wyjątku dotykają nas wszystkich, lęki i namiętności, wybory których dokonujemy codziennie oraz niezbywalne wartości fundamentalne, na których opiera się nasze życie.
Katarzyna Pisarczyk, fragment wstępu do katalogu


Wystawa została zrealizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego<h4>Teodora Pawełko-Kwiatkowska</h4><h4>Teodora Pawełko-Kwiatkowska <em>Naga Prawda - Medytacja</em>, akryl/płótno, 74x90cm</h4><h4>Teodora Pawełko-Kwiatkowska <em>Wciąż nietykalnie piękne prof.Stanisławski, </em>akryl/płótno, 70x70cm</h4>
Teodora Pawełko-Kwiatkowska - Wernisaż, 28 sierpnia 2009Wernisaż, 28 sierpnia 2009Wernisaż, 28 sierpnia 2009
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009