BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Grupa POWIDOKI - Formy - malarstwo, grafika, obiekty - 18.08. - 10.09.2023 r.



Grupę POWIDOKI tworzą: Andrzej Jan Bator i Maksymilian Kreutz-Majewski, Jacek Galewski i Robert Jundo.

Andrzej Jan Bator – urodzony w Łodzi. Studia w PWSSP w Łodzi ( obecnie ASP im. Wł. Strzemińskiego). Dyplom w 1976 roku (grafika warsztatowa i poligrafia). Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem, malarstwem sztalugowym, plakatem, wystawiennictwem. Prace artysty znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych. Andrzej Bator uprawia sztukę inspirowaną naturą i muzyką, tworzy obrazy i rysunki. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Maksymilian Kreutz-Majewski – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest sukcesorem rodzinnych tradycji malarskich. Swoje scenograficzne umiejętności doskonalił w okresie stażu w pracowni prof. Andrzeja Kreutz-Majewskiego, jako jego długoletni asystent. Zadebiutował w warszawskim Teatrze Wielkim, projektując dekoracje i kostiumy do baletów „La Caprice du sort” i „Synowie Ziemi” do muzyki W.A .Mozarta. W 2021 roku został uhonorowany brązowym medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Robert Jundo – studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP Iim. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki artystycznej. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Stopień naukowy doktora sztuki uzyskał w roku 2016. na Wydziale Grafiki w Malarstwa w ASP Łodź. Adiunkt w Instytucie Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych ASP Łódź. Tytuł doktora habilitowanego otrzymał w 2022 roku na Wydziale Sztuk Pięknych w ASP Łódź.

Jacek Galewski – studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom w roku 1998 w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych pod kierunkiem prof. Andrzeja Kabały. Aneks w Pracowni Malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego. Od 2003 asystent, a od 2013 adiunkt w Pracowni Rysunku prof. Zbigniewa Purczyńskiego na Wydziale Grafiki i Malarstwa w macierzystej uczelni. W 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Od 2016 roku pracownik dydaktyczny w Wydziale Malarstwa i Rysunku (od 2019 roku Instytut Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych). Prowadzi Pracownię Rysunku Progresywnego.

Grupę charakteryzuje poszukiwanie nowych form artystycznej działalności i twórczej współpracy. Naszym celem jest promowanie artystycznych wartości, poprzez formy prac, w których przedstawione są artystyczne wizje i twórcze możliwości artystów grupy Powidoki. Obiekty są współczesne – powstały w czasach dzisiejszych – to jednak charakteryzują się dobrym warsztatem nie odbiegającym od możliwości dawnych mistrzów. Rzetelny warsztat łączymy ze współczesnymi technikami i technologiami. Odkrywamy kolejne nowe możliwości artystycznej wypowiedzi, łącząc warsztat z nowymi narzędziami pracy. W sztuce podobnie jak i w technice następuje rozwój i postęp. Każdy z nas wypowiada się w różnych artystycznych technikach i stylach w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby. Jest to naszą siłą i atutem.
W realizowanych przez nas pracach wypowiadamy się na różne tematy, na swój sposób. Naszą twórczość charakteryzuje dominująca transcendentalność, nie ograniczająca artystycznych osobowości. Kontrasty występujące w aspekcie twórczości, dają szerokie i głębokie możliwości do wzajemnego wspierania i otwarcia na odrębną artystyczną postawę. Stanowimy grupę twórców bardzo indywidualnych osobowości w aspekcie emocjonalnym i twórczym. Prowadzimy swoisty dialog artystyczny starając się wyrazić nasze osobiste spojrzenie na wspólne życie, naturę i sprawy codziennego życia. Prezentujemy swoje prace, wspólnie aranżując wystawy. Zestawiamy prace aranżując ich układ i konfrontując z sobą. W konsekwencji okazuje się, że dzieła tworzą jedną całość.
Odbiorcy mają możliwość głębokiego artystycznego przeżycia. Różnorodność wzbogaca ekspozycję i zaskakuje kontemplującego widza przechodzącego od jednego obiektu do kolejnego. Jesteśmy absolwentami tej samej uczelni, dającymi możliwości zapoznania się z szerokimi twórczymi postawami. Uczelnia i łódzkie środowisko jest naszym wspólnym mianownikiem, tu żyjemy i tworzymy. Pragniemy wyrazić to poprzez artystyczne dokonania.
Andrzej Jan Bator


Wernisaż wystawy Grupy Powidoki pt. Formy. Dyrektor BWA Katarzyna Pisarczyk i kurator wystawy Andrzej Jan BatorWernisaż wystawy Grupy Powidoki pt. FormyWernisaż wystawy Grupy Powidoki pt. Formy
Wernisaż wystawy Grupy Powidoki pt. Formy
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009