BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

WYSTAWA PRZYJACIÓŁ - Alicja Czajkowska-Chmielewska Ryszard Gancarz Gustaw Hadyna Andrzej Luściński Jan Paweł Mazurkiewicz Ryszard Mrozowski Szczepan Siudak Roman Szlachetka - 21.10.-13.11.2022 r.





W sobotę 5 listopada 2022 roku w wieku 76 lat odeszła Maria Jacek, wieloletnia Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu oraz Niżańskiego Domu Kultury „Sokół” w Nisku. Dzięki Niej sandomierskie BWA wzbogaciło się o znakomite dzieła współczesnej sztuki polskiej, m.in. kolekcję współczesnego szkła unikatowego z pracami takich artystów, jak: Henryk Albin Tomaszewski czy Zbigniew Horbowy, prace malarskie Jerzego Nowosielskiego czy Antoniego Fałata, rzeźbę Adama Myjaka czy Krzysztofa Nitscha oraz wielu innych. Skupiała wokół BWA artystów z naszego regionu: Sandomierza, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Opatowa, wzbogacając zbiory także o ich prace. Zawsze pełna ciepła i humoru, obdarzona artystyczną intuicją, oddana artystom i sztuce.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 14 listopada 2022 r. o godz. 12:30 na Cmentarzu Komunalnym  w Kaplicy Cmentarnej w Stalowej Woli przy ulicy Ofiar Katynia 59


Nasza najnowsza wystawa nosi tytuł "Wystawa Przyjaciół" i przypomina sylwetki oraz twórczość znakomitych artystów - przyjaciół Galerii BWA w Sandomierzu Alicji Czajkowskiej-Chmielewskiej, Ryszarda Gancarza, Gustawa Hadyny, Andrzeja Luścińskiego, Jana Pawła Mazurkiewicza, Ryszarda Mrozowskiego, Szczepana Siudaka i Romana Szlachetki. Odeszli pozostawiając pustkę, którą próbujemy zapełnić. Żyją w naszych sercach i w swoich dziełach, które nas poruszają, mówią o kruchości ludzkiego istnienia ale też wielkości talentu, myśli i niezachwianej wiary w istotę piękna.  
Pokazujemy prace, stanowiące część kolekcji dzieł sztuki sandomierskiego BWA, a także prace wypożyczone przez rodziny artystów Ryszarda Gancarza i Romana Szlachetki, którym składamy serdeczne podziękowania.

ALICJA CZAJKOWSKA – CHMIELEWSKA ur. w Zamościu w 1959 roku, zm. 13 listopada 2017 roku w Stalowej Woli. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1981 – 1988 studiowała na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, uzyskując dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni litografii pod kierunkiem prof. Romana Żygulskiego i równoległy dyplom z grafiki projektowej w pracowni projektowania graficznego pod kierunkiem prof. Witolda Skulicza. W roku 2006, także na ASP, ukończyła z wyróżnieniem studia pedagogiczne w zakresie edukacji plastycznej. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Zajmowała się rysunkiem, grafiką, malarstwem, ilustracją książkową oraz projektowaniem graficznym, aranżacją wnętrz, konserwacją. Współpracowała z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, gdzie aranżowała wiele wystaw, w tym ekspozycję stałą. Jej prace gościły na kilku wystawach zbiorowych. Wraz z czołówką polskich artystów zasiadała w jury dorocznego Międzynarodowego Konkursu „Autoportret” organizowanego przez MR. Zajmowała się także twórczością dzieci, młodzieży i seniorów. Prowadziła zajęcia plastyczne w Miejskim Domu Kultury. Od 2003 do 2010 roku prowadziła Galerię „Tło”, a od 2013 roku Galerię "Tło2" w MDK w Stalowej Woli. Od 2012 roku należała do Słowackiego Związku Artystów Plastyków (UBS). Za działalność w zakresie animacji kultury w 2013 r. otrzymała odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Finlandii, Belgii i Austrii.
RYSZARD GANCARZ ur. w 1955 roku w Mielcu, zm. 12 maja 2017 roku w Sandomierzu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w Pracowni Miedziorytu profesora Mieczysława Wejmana w 1980 roku. Tworzył w zakresie rysunku, malarstwa sztalugowego, grafiki warsztatowej i użytkowej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 1985, 2000 i 2006. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach środowiskowych i ogólnopolskich, m.in. w sandomierskich "Porównaniach", kieleckim "Przedwiośniu", II Ogólnopolskim Triennale Portretu Współczesnego (Radom, 1981), 39 Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki TPST (Radom, 1986), "Primum non nocere" – Nagroda Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej (BWA Kraków, 1988), "Triennale z Martwą Naturą" (BWA Sieradz, 2001), VI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego (Lubaczów, 2008). Brał udział w około 100 wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami, m.in.: w Niemczech, Francji, Szwecji, Japonii i USA. Autor ponad 30 wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych i w państwowych Galeriach Sztuki Współczesnej oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. W 2008 roku odznaczony medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w kulturę polską.
GUSTAW HADYNA - artysta rzeźbiarz. Ur. w 1946 roku w Woli Grójeckiej, zm. 11 grudnia 2021 r. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1977 roku. Autor kilku wystaw indywidualnych (m.in. Ostrowiec Świętokrzyski, Warszawa, Kielce, Opole), brał udział w wystawach zbiorowych. Otrzymał wyróżnienie w konkursie "Człowiek" - Warszawa (1975) oraz I Nagrodę w III Plenerze Rzeźbiarskim w Kielcach (1976). Był dyrektorem BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2019 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne działania na rzecz kultury polskiej srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Został także nagrodzony medalem za wybitne zasługi oraz całokształt pracy na rzecz województwa mazowieckiego. Twórca rzeźby monumentalnej i kameralnej, rzeźbił w kamieniu, brązie, drewnie i porcelanie, tworzył pomnikowe popiersia, medale oraz portrety rzeźbiarskie. Autor, m.in Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego realizacje znajdują się w Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim i wielu innych miastach w Polsce.
RYSZARD MROZOWSKI ur. w 1925 roku w Choroszczy, zm. w 1985 roku w Stalowej Woli. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był uczniem Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza oraz Xawerego Dunikowskiego i Jerzego Fedkowicza. Dyplom uzyskał w 1955 roku. Brał udział w ponad 20 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, m.in.: “Kraków i Ziemia Krakowska”, Kraków,1953 r., “Otwarte drzwi” w Pałacu Sztuki w Krakowie w 1958 r., “Prezentacje Portretu Współczesnego”, Radom, 1984 r., Ogólnopolskie Triennale Akwareli, Lublin, 1984 r., “Krakowscy Malarze, Rzeźbiarze i Graficy w 40-leciu”, Kraków, 1984 r., a także za granicą, m.in. we Francji, Szwecji i Włoszech. Należał do ZPAP. W 1985 roku odznaczony “Medalem 40-lecia PRL”. Uprawiał rzeźbę, malarstwo sztalugowe i ścienne, grafikę, malował portrety, sceny rodzajowe, pejzaże, zajmował się również architekturą wnętrz. Mieszkał i tworzył w Tarnobrzegu, z którym był związany przez ostatnich 25 lat swojego życia. Jest pochowany na Cmentarzu w Tarnobrzegu - Miechocinie.
JAN PAWEŁ MAZURKIEWICZ ur. w 1886 r. w Radomyślu nad Sanem, zm. 19 maja w 1978 roku w Sandomierzu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Teodora Axentowicza. Artysta malarz, twórca Państwowego Instytutu Kultury Plastycznej i prezes Stowarzyszenia Artystyczno-Literackiego. Po II wojnie światowej, w latach 1947-48 burmistrz Sandomierza, pedagog, kolekcjoner i społecznik, twórca ogniska plastycznego, prowadził własną galerię sprzedażną "Bazar pamiątek". Został pochowany na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu. Tworzył pejzaże, przeważnie sandomierskie, portrety, sceny rodzajowe i symboliczne. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu oraz w zbiorach prywatnych. BWA w Sandomierzu posiada w swojej kolekcji malarstwa jeden niewielkich rozmiarów obraz Jana Pawła Mazurkiewicza pt. “Sandomierz jesienią".
ANDRZEJ LUŚCIŃSKI ur. 1942 roku w Zawichoście, zm. 25 października 2020 roku w Sandomierzu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek malarstwo w pracowni profesora Tymona Niesiołowskiego. Dyplom uzyskał w 1969 roku. W latach 1969-87 wykładał na UMCS w Lublinie. Brał udział w licznych wystawach, m.in. w Lublinie, Szczecinie, Kielcach, Warszawie, Gdańsku i za granicą: w Hiszpanii, Japonii, Portugalii, Wenezueli, Meksyku, USA, Kanadzie. Należał do ZPAP Oddział Kielce. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień, m.in. Nagroda Prezesa Oddziału ZPAP Kielce, kilkakrotnie nagradzany w sandomierskich "Porównaniach", w tym I Nagroda Starosty Powiatu Sandomierskiego w latach 2003 i 2015, Wyróżnienie Prezydenta Miasta Stalowa Wola w 2014 roku. Zajmował się malarstwem i grafiką. Był rzeczoznawcą MKiDN w dziedzinie malarstwa. Razem z żoną Mirosławą należał do założycieli Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zawichojskiej.
SZCZEPAN SIUDAK ur. 22 sierpnia 1945 roku w Skotnikach, zm. 21 lipca 2021 roku w Sandomierzu. Studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Franciszka Duszeńko i prof. Adama Smolany w 1973 roku. Brał udział w kilkunastu wystawach i konkursach ogólnopolskich i regionalnych, m.in. w 1986 - Międzynarodowe Triennale Rzeźby Portretowej - Gdańsk, 1987 - Przegląd Rzeźby Polskiej - Warszawa - "Salon Zimowy", 1990 - "Erotyzm w sztuce" - Warszawa, 1986 - Ogólnopolski konkurs na "Rzeźbę Pomnik Matki Polki" - Łódź (III Nagroda). Realizacje: Pomnik Pomordowanych Nauczycieli w Obozach Sowieckich i Hitlerowskich w czasie II wojny światowej - Sandomierz, symboliczna mogiła pomordowanych Mieszkańców Sandomierszczyzny na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu, Popiersie gen. Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli, Płaskorzeźba Tadeusza Kościuszki w ZSB w Stalowej Woli. Laureat nagród i wyróżnień, m.in.: Pomnik-rzeźba „Matki Polki” – Łódź 1986 – III Nagroda; Nagroda miesięcznika kulturalnego „Profile” – Rzeszów 1986; Pomnik generała Władysława Sikorskiego – Rzeszów 1987 – II Nagroda; Olimpijski Konkurs Sztuki – Warszawa 1988 – wyróżnienie; Erotyzm w sztuce – Warszawa 1990 – wyróżnienie; Pomnik Powstania Warszawskiego – Warszawa 1994 – wyróżnienie; Rzeźba plenerowa na Kadzielni – Kielce 2003 – wyróżnienie; Popiersie Igora Strawińskiego – Kielce 2005 – wyróżnienie; Konkurs na „Pomnik World Trade Center” – Kielce 2005 – wyróżnienie; wybrany Sandomierzaninem roku 2000. Uprawiał twórczość w zakresie projektowania i realizacji rzeźby w architekturze i urbanistyce. Spoczywa na Cmentarzu Komunalnym w Sandomierzu.
ROMAN SZLACHETKA ur. w 1954 roku w Kolbuszowej, zm. w 2012 roku w USA. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom uzyskał w 1980 roku. Uczestnik międzynarodowych sympozjów ceramicznych oraz licznych wystaw zbiorowych. Laureat nagród i wyróżnień, m.in.: Złoty Medal za zestaw ceramiki, Targi “Domexpo”, Poznań 1998; Biennale Ceramiki Artystycznej, Wałbrzych 1985, 1987; “Przedwiośnie”, Kielce 1985. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in.: we Włoszech, Czechosłowacji, Japonii, Niemczech, USA. W latach 1980-2001 pracował w Zakładach Porcelany "Ćmielów" jako projektant. Był autorem wielu form użytkowych, a także fasonów, m.in.: Pułaski, Jenny, Gaja, Feston. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Zamek Książ w Wałbrzychu, BWA w Sandomierzu oraz w zbiorach prywatnych. Twórczość w zakresie malarstwa, form rzeźbiarskich i ceramiki, z których najciekawsze - litofanie odkrył na nowo i tworzył porcelanowe, przeświecające pejzaże, portrety i abstrakcje. Spoczywa na Cmentarzu w Ćmielowie.


Wystawa Przyjaciół - Galeria BWA SandomierzWystawa Przyjaciół - Galeria BWA Sandomierz
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009