BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

ZBIGNIEW BURY - Sztuka miejsca - rzeźba, malarstwo - 11.03. - 3.04.2022 r.



Zbigniew Bury urodził się w 1966 roku w Wadowicach. Przez rok uczył się w Prywatnej Szkole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Przy odnawianiu polichromii w Gierałtowicach zaprzyjaźnił się z artystą Karolem Pustelnikiem, członkiem „Grupy Krakowskiej”. Pozostawali w bliskim kontakcie, aż do śmierci Karola Pustelnika (2010). W 1996 roku wraz z artystą Piotrem Jarguszem, założył grupę artystyczną „Studio TU”. W 1997 roku wziął udział w targach artystycznych „Kunst Findet Kunst” w Monachium, gdzie prezentował prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych. W 2002 roku, w Isny (Niemcy) jego projekt pod nazwą „Red Line Art – European Art.-Project 2002” zdobywa największe uznanie i zostaje zrealizowany. Wystawia w kraju i za granicą. Zbigniew Bury jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę, rzeźbę. Od 2008 roku tworzy jednocześnie karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson. W 2009 roku artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Towarzystwa „Labor Omnia Vincit”, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej, a w 2013 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. W 2020 r. otrzymuje Dyplom Honorowy Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy w Kijowie. Należy do Grupy Plastycznej NADSKAWIE działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – Kolonii Artystycznej w Kazimierzu Dolnym. Od ponad 30 lat jest instruktorem plastyki Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Zbigniew Bury rzeźbi przede wszystkim w drewnie, chociaż tworzy też realizacje w metalu. W sandomierskiej Galerii BWA pokazał malarstwo, głównie portretowe oraz architektoniczny krajobraz Wadowic. Jednak głównym tematem wystawy jest rzeźba w drewnie. Figury wydobywane z drewnianych bali przy pomocy piły, surowe, ekspresyjne w wyrazie, odważnie cięte, tworzone w cyklach: „Kolędnicy”, „Anioły”, „Ptaszki” czy pojedyncze realizacje „Uwolnić Anioła” (postać Diabła ściskającego Anioła), „Zemsta Anioła” (postać Anioła mocno przytrzymującego w rękach Diabła) przypominają, jak pisze we wstępie do katalogu Piotr Jargusz, „bez nocy nie ma dnia”, jest dobro i jest zło, i granica pomiędzy jest bardzo wątła. W tym wszystkim jest opowieść o człowieku z jego wadami, uczuciami, smutkami i tęsknotami, czasami chropawym, „nieuczesanym”, czasami zdolnym do wielkich poświęceń; opowieść o pięknie świata, o Dobru i Złu, Sacrum i Profanum. Sztukę Zbigniewa Burego trafnie opisał cytowany wyżej Piotr Jargusz: „Twórczość Zbigniewa Burego jest bezcenna przez swą moc. Ślady piły i odciski palców, które zostawia Zbyszek w swoich figurach możemy wypełnić swoimi emocjami, wzruszeniami, myślami, żeby iść dalej Swoją Drogą w swoje życie i ważności, ubogaceni, utwierdzeni, że pomimo wszystko to Piękny Świat, w którym nie jesteśmy sami.”
Katarzyna Pisarczyk


Galeria BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy Zbigniewa Burego, 11.03.2022 r.Galeria BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy Zbigniewa Burego, 11.03.2022 r.Galeria BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy Zbigniewa Burego, 11.03.2022 r.
Galeria BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy Zbigniewa Burego, 11.03.2022 r. Fot. Anna PrzybyszGaleria BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy Zbigniewa Burego, 11.03.2022 r.Sztuka miejsca - wystawa rzeźby i malarstwa  Zbigniewa Burego, Galeria BWA w Sandomierzu. Fot. Anna Przybysz
Sztuka miejsca - wystawa rzeźby i malarstwa  Zbigniewa Burego, Galeria BWA w Sandomierzu. Fot. Anna PrzybyszSztuka miejsca - wystawa rzeźby i malarstwa  Zbigniewa Burego, Galeria BWA w Sandomierzu. Fot. Anna PrzybyszSztuka miejsca - wystawa rzeźby i malarstwa  Zbigniewa Burego, Galeria BWA w Sandomierzu. Fot. Anna Przybysz
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009