BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Sandomierski pejzaż - malarstwo z kolekcji BWA w Sandomierzu



Galeria BWA w Sandomierzu jest zamknięta do odwołania. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie chcemy przypomnieć Państwu postaci niektórych artystów związanych z Sandomierzem, których prace tworzą kolekcję malarstwa współczesnego BWA w Sandomierzu. 

Jan Paweł Mazurkiewicz działał w Sandomierzu jeszcze przed II wojną światową. Urodził się 26 czerwca 1886 roku w Radomyślu nad Sanem, zmarł 19 maja w 1978 roku w Sandomierzu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Teodora Axentowicza. Artysta malarz, twórca Państwowego Instytutu Kultury Plastycznej i prezes Stowarzyszenia Artystyczno-Literackiego. Po II wojnie światowej, w latach 1947-48 burmistrz Sandomierza, pedagog, kolekcjoner i społecznik, twórca ogniska plastycznego, prowadził własną galerię sprzedażną "Bazar pamiątek". Został pochowany na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu. Tworzył pejzaże, przeważnie sandomierskie, portrety, sceny rodzajowe i symboliczne. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu oraz w zbiorach prywatnych. Biuro Wystaw Artystycznych w Sandomierzu w swojej kolekcji malarstwa posiada jeden niewielkich rozmiarów obraz Jana Pawła Mazurkiewicza pt. "Sandomierz jesienią". Pejzaż sandomierski z uśpionym jeszcze miastem, z widokiem na błonia i górującą nad nimi sandomierską starówką, zamkiem, katedrą, Domem Długosza, Collegium Gostomianum, ratuszem i dalej kościołem Św. Ducha i Bramą Opatowską. Pejzaż spowity nadwiślańską jesienną mgłą, odrealniającą kontury, rozświetla liliowa poświata wstającego dnia. Kompozycja utrzymana w monochromatycznej tonacji fioletów i błękitów z nielicznymi akcentami zieleni i ugrów, odwołuje się się do malarskiej tradycji Młodej Polski.
Andrzej Luściński urodził się w 1942 roku w Zawichoście, zmarł 25 października 2020 roku w Sandomierzu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek malarstwo w pracowni prof. Tymona Niesiołowskiego. Dyplom uzyskał w 1969 roku. W latach 1969 - 87 wykładał na UMCS w Lublinie. Brał udział w licznych wystawach na terenie Polski, m.in. w Lublinie, Szczecinie, Kielcach, Warszawie, Gdańsku i za granicą: w Hiszpanii, Japonii, Portugalii, Wenezueli, Meksyku, USA, Kanadzie. Jest członkiem ZPAP Oddział Kielce. Laureat kilku nagród i wyróżnień, m.in. Nagroda Prezesa Oddziału ZPAP Kielce, kilkakrotnie nagradzany i wyróżniany w sandomierskich "Porównaniach", w tym I Nagroda Starosty Powiatu Sandomierskiego w latach 2003 i 2015, Wyróżnienie Prezydenta Stalowej Woli w 2014 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów, galerii, w kolekcjach prywatnych. Zajmował się malarstwem i grafiką. Był rzeczoznawcą MKiDN w dziedzinie malarstwa. Razem z żoną Mirosławą należał do założycieli Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zawichojskiej. Andrzej Luściński był wytrawnym artystą, operującym śmiałą plamą barwną rozlewającą się na płótnie, czasem też wykorzystującym świetlistość barwy i chropowatość prześwitującego, nie do końca zagruntowanego podłoża. Jest to widoczne w pejzażach nadwiślańskich, krajobrazach łąk i rozlewisk czy widoków Sandomierza, w których miękki modelunek i kontrasty światłocieniowe przybliżają artystę do romantyków. W pejzażach sandomierskich, ale nie tylko, po mistrzowsku rozwiązywał kwestie perspektywy. Niewielkie formaty zachwycają swą monumentalnością, przy jednoczesnym zachowaniu harmonii pomiędzy bezmiarem bezkresnego nieba, a górującym nad doliną miasteczkiem, jak np. w pracy "Sandomierz" z 1984 roku.
Mirosława Luścińska urodziła się w 1946 roku w Brzustowej. Studia artystyczne ukończyła w Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych, kierunek malarstwo. Dyplom otrzymała w 1970 roku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie zajmuje się wyłącznie pracą z zakresu konserwacji malarstwa sztalugowego (XV - XVIII, XIX - XX w.) oraz malarstwa ściennego (m.in. Fresk Romański), posiada uprawnienia konserwatorskie. Realizacje: w Polsce, Niemczech i Austrii. Jedna z prac artystki z kolekcji BWA "Widok na Sandomierz", której centralnym punktem jest sandomierska katedra swoją strzelistością łącząca ziemię z niebem, jest wymownym przykładem wrażliwości autorki na światło, przestrzeń i niezwykłą temperaturę barw.
Alicja Kubś urodziła się w 1950 roku w Aleksandrowie Łódzkim. Studiowała w krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jonasza Sterna w 1974 roku. Od 1978 roku do lat 90-tych XX w. mieszkała w Sandomierzu. Tworzy w zakresie malarstwa sztalugowego i grafiki użytkowej. Mieszkając i tworząc w Sandomierzu w kręgu jej artystycznych zainteresowań pozostawało miasto i krajobraz okolic Sandomierza. Pejzaż miejski, jego panorama, architektura z mało uczęszczanymi uliczkami, malownicze zaułki, pory roku oddane z ogromną wrażliwością na kolor, ujawniają świetny warsztat pozwalający artystce tworzyć pełne lirycznego piękna, nastrojowe krajobrazy.
Zdzisław Bazylewicz urodził się w 1952 roku w Stalowej Woli. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach w pracowni profesorów: Andrzeja Kowalskiego i Macieja Bieniasza oraz w pracowni druku płaskiego - litografii prof. Stanisława Gawrona. Dyplom w zakresie projektowania graficznego w pracowni prof. Stanisława Kluski w 1979 r. Od 1979 należy do ZPAP. Tworzy w zakresie grafiki, rysunku, malarstwa oraz projektowania przestrzennego. Wraz z żoną Grażyną  jest współautorem rzeźby po dwóch stronach mostu granicznego w Gubinku oraz płaskorzeźby - tryptyku poświęconej Janowi Pawłowi II, znajdującej się w Gimnazjum w Zielonej Górze, opracowania graficznego herbu województwa lubuskiego, a także wykonawcą razem z Czesławem Fojcikiem malarstwa architektonicznego w Monachium, Essen i Frankfurcie nad Menem. Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.
Teresa Pilch urodziła się w 1946 roku w Oberboihingen w Niemczech. Ukończyła studia na Wydziale Projektowania Tkaniny Drukowanej i Unikatowej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w pracowni prof. R. Modzelewskiego w 1972 roku. Twórczość w zakresie projektowania tkanin i malarstwa. Swoje prace pokazywała w Łodzi, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Sandomierzu i Emmendingen (Niemcy). Brała udział w wystawie "Artyści Polski Południowo-Wschodniej 1950-2000" w Rzeszowie i w "Porównaniach" w Sandomierzu. W latach 1997 - 2008 dyrektor w BWA w Sandomierzu.
Kazimiera Myk Magdziak - urodziła się 22 sierpnia 1948 roku w Agatówce. Studia na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Dyplom nagrodzony medalem uzyskała w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 1976 roku. Jest autorką wielu realizacji rzeźbiarskich, m.in. rzeźba dyplomowa Skrzypek, popiersie porucznika Sarny i Hugona Kołłątaja, tablica pamiątkowa Janusza Korczaka i Melchiora Wańkowicza. Tworzy w zakresie rzeźby, malarstwa, rysunku, fotografii i ceramiki. Stworzyła kilkanaście cykli malarskich, m.in. Dokąd idziesz, Ptaki z raju, Dwa światy, Kwiaty nieba, Kwiaty ziemi, DNA - kod życia oraz bardzo ważny cykl Dwadzieścia jeden bram do świata duchowego. Od 1990 prowadziła Galerię Autorską w Agatówce, a od 2007 roku w Brzyskiej Woli. Za swoją twórczość otrzymywała nagrody i wyróżnienia, m.in.: na Biennale Dantego w Ravennie (Włochy), 1986, 1988; Nagroda za malarstwo na wystawie Polskiej Sztuki, Instytut PAN w Paryżu; kilkakrotnie nagradzana w sandomierskich "Porównaniach". Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, jak również w zbiorach BWA w Sandomierzu i w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.




Jan Paweł Mazurkiewicz, Sandomierz jesienią, olej, płyta, ok.35 x 45 cm, ok. poł. XX w.Andrzej Luściński, `Wisła pod Sandomierzem`, olej, płyta, 18 x 24 cm, 1984 r.Andrzej Luściński, `Sandomierz`, olej, płyta, 18 x 24 cm, 1984 r.
Mirosława Luścińska, `Widok na Sandomierz` olej, płótno, 46 x 38 cm, 1981 r.Alicja Kubś, Sandomierz, olej, płótno, 75 x 60 cm, 1981 r.Zdzisław Bazylewicz, Sandomierz, olej, płótno, 70 x 50 cm, 1981 r.
Teresa Pilch, Sandomierz, olej, płótno, 90 x 60 cm, 1981 r.Kazimiera Myk-Magdziak, Sandomierz, olej, płótno, 80 x 60 cm, 1984 r.Mirosława Luścińska, Zamek w Sandomierzu, olej, płótno, 60 x 80 cm, 1984 r.
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009