BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Agata Kosmala - CHODŹ, OPOWIEM CI - malarstwo, instalacja - 02. - 25.06.2017 r.Agata Kosmala (1973) - absolwentka ASP we Wrocławiu, dyplom uzyskała w 2000 r. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej i prof. Piotra Błażejewskiego. Jest członkiem ZPAP Wrocław. Ważniejsze wystawy: Prix de Peinture 2013 Paryż; Art Brownie ZOO 2013, Toronto; ArtPrize 2013, USA; Konkurs malarstwa "Ogrody 2013" BWA Zamek Książ; II Międzynarodowy Konkurs Malarski, Przestrzeń Publiczna - Kontekst, Galeria Profil CK Zamek, Poznań 2012; Galeria im Polnischen Haus, Polonicum, Berlin, wystawa prac z cyklu "Szelest" 2009; "Obraz Roku 2005" wystawa finalistów konkursu Art.& Business, Warszawa; Triennale malarstwa młodych, Częstochowa, wystawa finalistów konkursu. Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, w kraju i za granicą.


W mojej twórczości najważniejszym środkiem ekspresji jest znak graficzny. Jest on bowiem dla mnie czymś w rodzaju dramy – małej formy teatralnej, za pomocą której zapraszam widza do kreowanego przeze mnie świata emocji oraz wrażeń nasyconych intensywnym kolorem.
To, co dzieje się na moich obrazach jest zawsze czymś „pomiędzy”. Pomiędzy mną, a światem. Pomiędzy określoną geometrycznie formą a nieograniczonym, swobodnym gestem malarskim, który tę formę rozbija. Każdorazowo pusta przestrzeń płótna krok po kroku zapełnia się emocjami moimi, a także emocjami widza, który w metaforycznym ujęciu zawsze stoi gdzieś pomiędzy.
Agata Kosmala

2. czerwca br. W Galerii BWA w Sandomierzu została otworzona wystawa malarstwa i instalacji wrocławskiej malarki Agaty Kosmali. Autorka tworzy cyklami: "Lapidaria", "Pomiędzy", "Proces", "Szelest", Piktogramy", "Linia graniczna" i właśnie część prac z tego ostatniego cyklu została zaprezentowana na wystawie, a także "Intymność" – cykl, nad którym Autorka ostatnio pracuje, a który nie ogranicza się się tylko do malarstwa, bowiem składają się nań także rysunki i instalacje. Tutaj uwagę przykuwa praca zatytułowana "Intymność", kompozycja na którą składa się małe lustro, umieszczone pod zamazanym szkłem, próbujemy przebić się przez tą warstwę, która uniemożliwia zobaczenie własnej prawdziwej twarzy i nie zawsze się to udaje. Kameralne kompozycje tego cyklu, kreślone delikatną linią malarskiego gestu, plamą koloru czy częściej szarości w różnych odcieniach, przypominają po trosze fascynacje kaligraficznym gestem, po trosze średniowiecznym malarstwem Państwa Środka. Prace wyjątkowe w swej wymowie, liryczne a zarazem dynamiczne i bardzo osobiste. Cykl "Linia graniczna" jest opowieścią Artystki o ważnych dla niej sytuacjach, uczuciach i emocjach. Linia graniczna to w istocie horyzont, który zawsze jest linią dzielącą ale też łączącą Ziemię z Niebem. Zawsze jest coś poza horyzontem, coś co warto zobaczyć, dotknąć. To też coś czego nie można dosięgnąć, ale ciągle jest przed oczami. Stąd też obecna na obrazach pozioma linia oraz pusta przestrzeń niezagruntowanego płótna, która jako dodatkowa jakość podkreśla dramaturgię kompozycji. Intrygująca jest również instalacja, w której Agata Kosmala wywraca nasze oglądanie świata, stawiając horyzont w linii pionowej, a dodatkowym atutem tej pracy jest to, że każdy może doń podejść i stworzyć własny horyzont według swoich własnych upodobań.
Katarzyna PisarczykAgata Kosmala, #4 z cyklu Linia graniczna, olej, akryl, płótno,120 x 120 cm, 2017 r.Agata Kosmala, Intymność, technika mieszana, szkło, 50 x 50 cm, 2017 r.Agata Kosmala, Intymność, akryl, płótno, 150 x 150 cm, 2017 r.
Agata Kosmala, Intymność, podkład akrylowy na szkle, 50 X 50 cm, 2017 r.Agata Kosmala, #17 z cyklu  Linia Graniczna, olej, akryl płótno, 120 x 120 cm, 2016 r.Agata Kosmala, #06, olej, akryl, płótno, 120 x 120 cm, 2016 r.
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009