BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

MAGDALENA KLESZYŃSKA, SONIA RAMMER - 0,5 sekundy - tkanina unikatowa, kolaż, obiekty przestrzenne - 23.10. - 15.11.2015MAGDALENA KLESZYŃSKA – artystka sztuk wizualnych, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2005-2010), obecnie asystentka w II Pracowni Malarstwa prof. Mariusza Kruka. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatka prestiżowych nagród otrzymanych w konkursach poświęconych tkaninie artystycznej, która stanowi dla niej obszar wyzwań i niekonwencjonalnych poszukiwań.

SONIA RAMMER – artystka, psycholożka, zawodowo związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się sztuką oraz teorią ze szczególnym uwzględnieniem psychologicznych aspektów twórczości. Brała udział w wystawach zbiorowych, indywidualnych, międzynarodowych konferencjach. Autorka i współautorka tekstów traktujących o fenomenie twórczości z perspektywy psychoanalitycznej. Adiunkt w I Pracowni Rysunku prof. Joanny Imielskiej, wykładowca psychologii oraz psychologii twórczości.


Centralnym zagadnieniem obu projektów jest wielopłaszczyznowo pojmowana podróż. Proces penetracji, przemierzania, odkrywania, kontemplowania i ponownego rozpoznawania znanych przestrzeni, stanowi istotną inspirację dla prezentowanych realizacji. Zapiski pozostawione na fotografiach, strzępki obrazów, ulotne fragmenty wspomnień, to co wymyka się werbalizacji, staje się bazowym elementem układanych przez artystki map.
Wędrówka, której nieodłącznie przypisane jest zagadnienie czasu i przestrzeni, rozpatrywana jest na wielu poziomach. Czasem artystki eksplorują zastany teren notując jego geologiczne formy, w innym zaś momencie przemierzają metafizyczne i mało znane obszary, odrywając się od „widzialnego”. W realizacjach tworzą swoistą, intuicyjną mapę, zależną od wyobrażeń, uwolnioną od dosłowności.
Magdalena Kleszyńska, Sonia Rammer, fragment wstępu do katalogu

Wspólny projekt Magdaleny Kleszyńskiej i Soni Rammer zatytułowany „0,5 sekundy” opowiada o człowieku w kontekście intelektualno-duchowego pojęcia podróży i dla obu Artystek stanowi odrębną sferę poszukiwań.
Magdalena Kleszyńska prezentując tkaninę unikatową (haft na blasze!) zaprasza do duchowej podróży w głąb siebie. Używając zupełnie nieprzystających do siebie materiałów – blachy i wełny odkrywa przed widzem zupełnie inny (nowy) sposób postrzegania rzeczywistości. W szarym, poprzecieranym, metalowym entourage`u umieszcza figury geometryczne, linie i jakby z kontekstu wyrwane słowa, które stają się drogowskazem naprowadzającym na właściwe ścieżki percepcji – z jednej strony, z drugiej zaś stają się zapisem czasu i wspomnień, znaczonych duktem nici mitycznej Kloto. Arcyciekawe wielkoformatowe prace przykuwają uwagę nie tylko formatem. Jest w nich jakaś tajemnica, która intryguje i fascynuje. Tajemnica, której częścią jesteśmy my wszyscy i każdy z osobna.
Sonia Rammer na wystawie prezentuje kolaże. Kameralne prace, będące kompilacją fotografii, rysunku i papieru ręcznie czerpanego. Surowa przyroda, ciemne , pozbawione roślinności krajobrazy, pusty horyzont zostały przez Autorkę zdefragmentowane i złożone na nowo w odmiennych konfiguracjach, do których Artystka dołączyła elementy własnego krajobrazu. Powstały w ten sposób zupełnie nowe jakości i nowe rzeczywistości, nowe ale znajome krajobrazy – wycinki z podróży, „powidoki” zapamiętane w pół sekundy. Klamrą spinającą oba projekty jest aksamitnie czarna instalacja, która wydaje się wyrastać wprost z ziemi – „Wyspa”, mogąca stać się i ratunkiem i pułapką bez wyjścia.
Tak więc podróż Człowieka, przez obie Autorki pojmowana i rozpatrywana wieloaspektowo, jakkolwiek ekscytująca, pełna doświadczeń i nowych wyzwań, do końca niepoznana, pozostaje Tajemnicą i czeka na swoją Atropos.

Katarzyna Pisarczyk


BWA w Sandomierzu serdecznie dziękuje młodzieży z Kółka Florystycznego pod kierownictwem prof. Lidii Kosanowskiej z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu - Mokoszynie za piękne dekoracje kwiatowe, które ozdobiły wystawę.Sonia Rammer, Magdalena Kleszyńska i Katarzyna Pisarczyk, wernisaż wystawy pn. 0,5 sekundy w sandomierskim BWAWernisaż wystawy Magdaleny Kleszyńskiej i Soni Rammer pn. 0,5 sekundy w sandomierskim BWAWernisaż wystawy Magdaleny Kleszyńskiej i Soni Rammer pn. 0,5 sekundy w sandomierskim BWA
Wernisaż wystawy Magdaleny Kleszyńskiej i Soni Rammer pn. 0,5 sekundy w sandomierskim BWAWernisaż wystawy Magdaleny Kleszyńskiej i Soni Rammer pn. 0,5 sekundy w sandomierskim BWAMagdalena Kleszyńska, bez tytułu (W czasie), kolaż na blasze, 18 x 24 cm, 2014/2015
Sonia Rammer, Kompozycja, kolaż, papier ręcznie czerpany, fotografia, rysunekSonia Rammer - Wyspa - fragment wystawy pn. 0,5 sekundy w BWA w SandomierzuSonia Rammer,fragment wystawy pn. 0,5 sekundy w BWA w Sandomierzu
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009