BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

EWA ANNA NIESTOROWICZ - Melodie świateł i powietrza - malarstwo, grafika - 18 I - 10 II 2013 r.Ewa Anna Niestorowicz ukończyła studia wyższe na dwóch kierunkach, na Wydziale Psychologii i Pedagogiki oraz na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 1999r. obroniła pracę dyplomową w pracowni malarstwa prof. Adama Styki, uzyskując dyplom z wyróżnieniem rektora. Od lutego 2000 r. jest zatrudniona na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie w Zakładzie Wiedzy Wizualnej, na stanowisku adiunkta. W 2006 r. uzyskała tytuł doktora. Rozprawa została wyróżniona pierwszą nagrodą na ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę doktorską "Otwarte Drzwi 2007", ogłoszonego przez PFRON. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego. Zajmuje się także grafiką cyfrową i rzeźbą ceramiczną, co znajduje swe odzwierciedlenie również w pracy z osobami głucho-niewidomymi na plenerach rzeźbiarskich w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest autorką kilkunastu recenzji i artykułów naukowych, w tym jednej książki pt."Świat w umyśle i rzeźbie osób głucho-niewidomych". W swym dorobku posiada 16 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w ok. 50 wystawach zbiorowych.

"Moja twórczość to malarstwo abstrakcyjne w którym staram się określić światło, kształt i przestrzeń. W początkowej fazie pracy nad obrazem zawsze posiadam zamysł kompozycyjny i kolorystyczny, który często w trakcie aktu twórczego ulega zmianie. Emocje i myśli, toczą we mnie wieczną batalię namiętności, gdy usiłuję pochwycić kolor i kształt czegoś, co przecież nie ma żadnego materialnego odnośnika. Ostatnio wprowadziłam w moje malarstwo, jeszcze jedno medium – technikę cyfrową. Obie techniki malarska i cyfrowa przenikają się i dopełniają wzajemnie, wprowadzając w pracę przestrzeń pełną powietrza, tworzą razem całkiem nową jakość obrazu. Wierzę, że gdzieś pomiędzy kolorem, światłem a przestrzenią jest miejsce na moją twórczość."
Ewa Anna Niestorowicz

"Malarstwo Ewy Niestorowicz utrzymane w szeroko pojętym nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego jest spontaniczną manifestacją obrazu duszy autorki, kłębiących się w niej uczuć i emocji. Każdy ruch pędzla i dłoni wydaje się wynikać z intencji i zamysłu autorki, chociaż na pierwszy rzut oka niczym nieskrępowany gest nakładania czy wręcz rozlewania kolejnych warstw farby na powierzchni płótna może przeczyć temu stwierdzeniu. To co stanowi o sile oddziaływania prac Ewy Niestorowicz to wibrująca faktura impastowo nakładanych warstw farby oraz kolor niezwykle żywy i czysty, niejednokrotnie kontrastowy, czasem stonowany utrzymany w eleganckich szarościach lub błękitach. Sposób w jaki autorka łączy plany, umieszczanie w tle fragmentów struktur geometrycznych, co wyraźnie widać w grafikach, spowodowało powstanie zupełnie nowych jakości, zarówno pod względem kompozycyjnym, stylistycznym jak i znaczeniowym. Powstałe dzięki tym zabiegom przestrzeń i świetlistość dodały pracom lekkości, a jednocześnie ujawniły bogatą wyobraźnię, doskonały warsztat i żywiołowy temperament artystki."

Katarzyna Pisarczyk
Wernisaż, 18 stycznia 2013r.Wernisaż, 18 stycznia 2013r.Wernisaż, 18 stycznia 2013r.
Wernisaż, 18 stycznia 2013r.Wernisaż, 18 stycznia 2013r.Wernisaż, 18 stycznia 2013r.
Wernisaż, 18 stycznia 2013r.Wernisaż, 18 stycznia 2013r.
1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009