BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

ZBIGNIEW KARASZEWSKI - Body & Soul 2 - 01.07 - 24.07.2011 r.Zbigniew Karaszewski w latach 1974-1979 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki, a także w Pracowniach: Malarstwa prof. Teresy Pągowskiej i prof. Jerzego Tchórzewskiego i Projektowania Książki i Ilustracji prof. Janusza Stannego. Jest twórcą projektów winiet, koncepcji graficznych, makiet kilkunastu czołowych miesięczników w tym, m.in.: Pani, Twój Styl, Cztery Kąty, Zwierzaki, Studio i wielu innych (we wszystkich zamieszczał rysunki, ilustracje, projekty okładek i zdjęcia).
W latach 1992 - 2002 dyrektor artystyczny Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Współpracował również z polskimi edycjami francuskich miesięczników dla dzieci, m.in.: Pomme d`Api. Wykonał setki ilustracji do opowiadań, wierszy, gier i kalendarzy dla dzieci. Opracowuje graficznie przede wszystkim książki, encyklopedie, katalogi i albumy. Projektowany przez niego album "Rośliny miododajne" wydany przez Rzeczpospolitą uzyskał Złoty Medal na Światowym Kongresie Apimondia w Melbourne, Australia.


W Galerii Sztuki Współczesnej BWA autor zaprezentował kilka cykli malarskich, z których jeden – "Siedem grzechów głównych" – zwraca szczególną uwagę. Kompozycje na blasze, przypominają XVIII wieczne sztychy i są swego rodzaju "biblią pauperum". Autor poprzez dodanie ekspresyjnej plamy koloru buduje nastrój grozy, ale też zwraca uwagę na ludzkie wady i ułomności. W podobnej poetyce utrzymane są "Taniec śmierci" i "Śmierć bohaterów", gdzie postaci współczesnej pop kultury (Shrek, myszka Mickey i in.) kładą głowy pod ostrze kostuchy. Wiele tu ironii i dystansu do czasów pokolenia wychowanego na kreskówkach. Uwagę widza przykuwają również kompozycje na lustrach, których lśniąca powierzchnia została zamalowana drobnymi pociągnięciami pędzla, ale nie do końca, jakby autor chciał zwrócić uwagę że to co zobaczymy w lustrze zależy tylko od nas samych. Twórczość Zbigniewa Karaszewskiego bardzo wyraźnie dotyka czasów nam współczesnych, choć autor często odwołuje się do tematów biblijnych. Jest wnikliwym obserwatorem ale i komentatorem tego, co dzieje się dookoła. Niejednokrotnie odwołując się do starych mistrzów przypomina, że to czym żył człowiek kilka wieków temu jest aktualne także dzisiaj.
Katarzyna Pisarczyk


Zbigniew Karaszewski, wernisaż wystawy pt. Body & Soul 2, BWA Sandomierz, 01.07.2011 r.Zbigniew Karaszewski, wernisaż wystawy pt. Body & Soul 2, BWA Sandomierz, 01.07.2011 r.Zbigniew Karaszewski, wernisaż wystawy pt. Body & Soul 2, BWA Sandomierz, 01.07.2011 r.
Zbigniew Karaszewski, wernisaż wystawy pt. Body & Soul 2, BWA Sandomierz, 01.07.2011 r.Wernisaż wystawy pt. Body & Soul 2 Zbigniewa Karaszewskiego, BWA Sandomierz, 01.07.2011 r.
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009