BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

ANNA SZPRYNGER - Między biologią i geometrią (19.03. - 11.04.2010)Anna Szprynger urodziła się w 1982 roku w Warszawie. W latach 2002 - 2005 studiowała w atelier fotograficznym Krzysztofa Pruszkowskiego w Paryżu i Kazimierzu Dolnym; 2001 - 2004 studia licencjackie w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, kierunek grafika - filia UMSC w Lublinie. W latach 2004 – 2006 studia magisterskie uzupełniające w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, kierunek grafika. Dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Grzegorza Dobiesława Mazurka i prof. Tomasza Zawadzkiego.


Oglądając obrazy Anny Szprynger, w dość naturalny sposób przychodzi pytanie skąd ich inspiracja, skąd zjawiły się na tych, zazwyczaj niewielkich formatów płótnach, owe kształty. Tworzą jakby cykle, krótkie i efemeryczne: idąc za ruchem ręki, malarka powtarza przez jakiś czas zbliżone do siebie kształty i kolorystyczne gamy. Czasem łatwo odnaleźć inspirację, bywała nią róża, bywały jakieś mikroskopowe powiększenia tkanek czy komórek, ale bywają też trudniejsze do określenia formy. Takie są ostatnio malowane wiązki. To raczej nie kwietne bukiety, choć może i tak mogło być; kolory rodem z rozszczepiającego światło pryzmatu, mogą sugerować właśnie związki ze światłem, laserami, albo pękami świetlnych wiązek, rozszczepianych przez wiele pryzmatów. Ale nie ma w tym malowaniu nic z wykreślnej geometrii, to raczej intuicyjne geometryzowanie form. Płaskie jednobarwne tła, na nich delikatna gmatwanina, cieniuteńkich linii. Zawsze malowanych odręcznie z wielką cierpliwością i wprawą. Niby niewiele, a właściwie gęsto i wciągająco: wizyjne preparaty nieistniejącego, namalowane najcieńszym pędzelkiem. Jeszcze jeden, indywidualny między świat, stworzony wyłącznie malarskimi sposobami.
Bogusław Deptuła, wstęp do katalogu wystawy


Wernisaż malarstwa Anny Szprynger, 19 marca 2010Anna Szprynger, Obiekt 2 z 3; akryl/płyta, 14,5x14,5x6,5cm, 2010Anna Szprynger, Obiekt 3 z 3; akryl/płyta; 14,5x14,5x6,5cm, 2010
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009