BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

CEZARY ŁUTOWICZ - Powrót ... (19.10. - 11.11.2007)Wystawa z okazji 35-lecia pracy artystycznej - biżuteria, rzeźby zastane.

Cezary Łutowicz - złotnik sandomierski, twórca biżuterii artystycznej, projektant i wykonawca. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i zagranicą. Od 1972 prowadzi pracownię i galerię autorską „Gold & Silver Gallery”, promującą najbardziej polski kamień - krzemień pasiasty. Jubilerskie właściwości krzemienia wykorzystuje w unikatowej biżuterii, obiektach sztuki (rzeźbach) oraz przedmiotach sztuki użytkowej. Mistrz Rzemiosła Artystycznego (od 1978). W latach 1987-88 projektant biżuterii w Wiedniu. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych (od 1993). Pomysłodawca i współorganizator Sandomierskich Warsztatów Złotniczych (od 2000 prowadzonych we współpracy z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu); w wyniku owych działań artystycznych powstaje jedyna na świecie, unikatowa kolekcja krzemienia pasiastego w biżuterii i obiektach sztuki (od 2004 w stałej ekspozycji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu).

Jan Adam Borzęcki w "Tygodniku Nadwiślańskim" napisał: "(...) jego największą zaletą jest chęć pokazania przede wszystkim piękna krzemienia. Dlatego też inicjatywa artysty jest niemal całkowicie podporządkowana temu właśnie celowi. (...) wydaje się, że jego artystycznym założeniem jest próba skłonienia człowieka do zastanowienia się nad tajemnicą naturalnego kodu krzemienia pasiastego, a może nawet zachęta do jego rozwikłania. Jego naszyjniki, wisiory, bransolety, pierścienie i kolie są przedłużeniem naturalnego wdzięku, a oprawa złotnicza nie tylko nie ogranicza, lecz wręcz wpisuje się w ten sugestywny, pasiasty "układ nerwowy" krzemienia. Inwencja artysty tworzy jedynie scenografię, której celem jest pomnożenie estetycznych walorów natury."Wernisaż Cezarego Łutowicza, 19 października 2007Wernisaż, 19 października 2007Wernisaż, 19 października 2007
Wernisaż, 19 października 2007Wernisaż, 19 października 2007Wernisaż, 19 października 2007
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009