BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

AGNIESZKA KOWALSKA-OWCZAREK - Całuny (23.10. - 15.11.2009)Agnieszka Kowalska - Owczarek ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Projektowania Tkaniny i Ubioru oraz Wydział Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Jest współautorką wielokrotnie nagradzanego projektu "Przyjdź", prezentowanego m.in. w Ośrodku Propagandy Sztuki oraz Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi, a także w Centrum Kultury w Rostocku (Niemcy). Porusza się m.in. w obszarze sztuki instalacji, performance oraz działań intermedialnych, w swoich realizacjach łączy formy wizualne z działaniem, wywodzącym się z poszukiwań w obrębie ciała i głosu. Wokalistka w zespole Agnellus oraz redaktor graficzna kwartalnika artystyczno-literackiego "Arterie".


Wystawa "Całuny" w sandomierskim BWA została zrealizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Mecenat 2009.
Całun kojarzy się przede wszystkim z tkaniną przykrywającą martwe już ciało. Ale tworzy również granicę pomiędzy dwoma światami, umowną barierę między sferą sacrum a sferą profanum. "Całuny" to rozważanie na temat cienkiej granicy między tym co żywe i tym co już martwe, między tym co jest uświęcone i wieczne, a tym co zwyczajne i przemijające. To także próba personifikacji pamięci o człowieku, próba zwrócenia uwagi na nieuchronność przemijania, na odwieczny cykl narodzin i śmierci, w którym udział bierze nie tylko człowiek lecz całe Stworzenie. Instalacji towarzyszy performance, odsłaniający dodatkowe aspekty w sferze jestestwa i śladu, który nieustannie towarzyszy człowiekowi i który po nim pozostaje.
Katarzyna Pisarczyk


<h4>Agnieszka Kowalska-Owczarek</h4><h4>Artystka podczas pokazu performance</h4><h4>Wystawa Agnieszki Kowalskiej-Owczarek w Galerii BWA w Sandomierzu</h4>
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009