BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

PLAKAT I ILUSTRACJA z tzw. Polskiej Szkoły - Janusz Stanny - Teresa Wilbik - Katarzyna Stanny - 25.06. - 11.07.2021 r.



18. Festiwal Filmów i Spotkań Niezwykłych.
Sandomierz 2021

Janusz Stanny - absolwent Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, asystent w Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera, kierownik artystyczny wydawnictwa RUCH. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Polskiej Szkoły Ilustracji a także Polskiej Szkoły Plakatu. Poeta, twórca filmów animowanych, rysownik satyryczny. Wieloletni profesor Pracowni Ilustracji na warszawskiej ASP oraz łódzkiej AHE. Laureat niezliczonej ilości nagród za opracowania książkowe w Polsce i na świecie.

Teresa Wilbik-Stanny, absolwentka Pracowni Malarstwa prof. Eugeniusza Eibischa a także Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera. Przedstawicielka tzw. Polskiej Szkoły Ilustracji, na swoim koncie ma zilustrowanych ponad 50 książek do najwybitniejszych poetów i pisarzy a także wiele obrazów będących ilustracjami do bajek. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwem RUCH i Nasza Księgarnia a także z pisemkami dla dzieci. Laureatka wielu nagród w Polsce i zagranicą.

Katarzyna Stanny, absolwentka Pracowni Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego a także Pracowni Fotografii prof. Rosława Szaybo. Współpracowała z wieloma tytułami prasowymi jako ilustratorka a także ze Swarowski Elements jako projektantka biżuterii. Wieloletnia asystentka prof. Szaybo oraz prof. Stannego, obecnie prowadzi Pracownię Obrazowania dla Mediów na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP, gdzie pełni funkcję Pełnomocniczki ds. studiów niestacjonarnych. Zajmuje się pracą projektową w obszarze okładek i plakatów dla renomowanych instytucji naukowych, autorka tekstów z obszaru historii sztuki a także czynnie działająca członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Laureatka wielu nagród za pracę twórczą i dydaktyczną.

Teresa Wilbik i Janusz Stanny, oboje absolwenci Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Ona Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera, on – Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Ich córka – Kasia Stanny również poszła w ich ślady kończąc Pracownię Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego i Pracownię Fotografii prof. Rosława Szaybo, którego przez wiele lat była asystentką na macierzystej uczelni. Tzw. Polska Szkoła Plakatu i Polska Szkoła Ilustracji są jednymi z ważniejszych zjawisk, jakie istniały w PRL-u pozwalając ich twórcom odnaleźć się na arenie międzynarodowej w trudno dostępnych wówczas krajach za żelazną kurtyną. Polska sztuka projektowa w znaczący sposób ukształtowała zarówno plakat jak i ilustrację Europy zachodniej, prezentując dorobek polskich grafików na międzynarodowych targach i wystawach.
Prezentacja prac eksponowana podczas kolejnej edycji Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych w sandomierskim BWA jest próbą ukazania fragmentu dorobku artystycznego poprzez pryzmat wpływu jaki Mistrz – Profesor pozostawia w absolwentach prowadzonej przez siebie pracowni. Wystawa jest także zapowiedzią biografii książkowej Teresy Wilbik i Janusza Stannego, która wkrótce ukaże się nakładem wydawnictwa Marginesy. Jej autorka – Kasia Stanny z jednej strony osobiście, z drugiej z dystansem koniecznym do przytoczenia informacji o osobach, zjawiskach, miejscach i zdarzeniach zaprasza czytelnika do świata życia swoich rodziców – ilustratorów. Nie tylko do ich artystycznego warsztatu ale także spotkań z przyjaciółmi, wyjazdów i codzienności minionych dekad. Historycznym tłem opowieści jest Warszawa a także urokliwy Sandomierz, Kazimierz, Paryż, Bologna i wiele innych miejsc…
Organizowane w letnich miesiącach plenery plastyczne były nieodłącznym elementem studiów na warszawskiej ASP. Jeden z nich, wyjątkowo huczny i liczny, odbył się na przełomie lat 1950. i 60. w Sandomierzu…
“Nie pamiętam z czasu studiów, by kiedykolwiek padał deszcz. Wszystko robiło się z wielką nadzieją. Dziewczyny na akademii były wtedy bardzo modnie ubrane. Same musiały się o to postarać, bo przecież w butiku nie mogły sobie nic kupić, bo nie było butików. Nie pamiętam tego, co być może powinienem pamiętać. Pamiętam słońce, radość. No i młodość oczywiście. Pamiętam także plenery. Jak wyjechaliśmy malować do Sandomierza, wtedy, w latach pięćdziesiątych, toż to był sam urok! Warszawa była wtedy pomarańczowa od pyłu ceglanego, bo odzyskiwano cegłę do odbudowy, a Sandomierz – nie leżał nawet na trasie wycieczek. Jeden autobus dziennie zajeżdżał pod ratusz. Wisła była czyściutka.”– wspominał po latach Stanny.1)
Katarzyna Stanny, Warszawa 2021 r.
1) Katarzyna Stanny, W królestwie Ilustracji Teresy Wilbik i Janusza Stannego, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy, Warszawa.

Patronat nad wystawą objęli:




Agencja reklamowa GAMA © 2009