BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

FRANCISZEK MAŚLUSZCZAK - Akwarele i rysunki (28.04. - 18.05.2009)Franciszek Maśluszczak urodził się 21 stycznia 1948 roku w Kotlicach. Ukończył studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom pracowni grafiki prof. Juliana Pałki w 1974 roku. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki. Jest autorem ilustracji książek dla dzieci i dorosłych, zajmuje się również projektowaniem okładek i plakatów. Uczestniczy w wielu plenerach malarskich, podróżach artystycznych oraz w aukcjach charytatywnych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Franciszek Maśluszczak jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Szczecinie, w Muzeum Okręgowym w Zamościu, w Muzeum Pokoju w Tokio (Japonia), w Muzeum Miejskim w Gandawie (Belgia) oraz w kolekcjach prywatnych. Jest bohaterem filmów dokumentalnych i oświatowych, m.in. w reżyserii Hanny Kramarczuk "Światy Franciszka Maśluszczaka" (1999 r.) i Jakuba Nowaka "Malowane miasto" (2001 r.), wyprodukowanych przez TVP i emitowanych przez TVP1 i TVP Kultura. Franciszek Maśluszczak jest członkiem ZPAP i Rady Programowej Związku.

Wystawa "Akwarele i rysunki" prezentowana w sandomierskim BWA to w większości akwarele, wśród których rozpoznać można kilka cykli. Ciekawe, intrygujące i ujmujące studia portretowe, będące zarazem personalizacją stanów emocjonalnych, także portrety ludzi poznanych podczas artystycznych wędrówek. Miasteczka - jakby trochę odrealnione, nie na dzisiejszą miarę, gdzie czas się zatrzymał i trwa gdzieś w ubiegłych wiekach. Baśniowe,  tajemnicze pejzaże - i chociaż jest ich tylko kilka, dają wyobrażenie o wielkiej wrażliwości i szacunku artysty do natury. Wszystkie bez wyjątku stworzone ręką wrażliwego akwarelisty i smakosza koloru, jakim bez wątpienia jest Franciszek Maśluszczak. Na szczególna uwagę zasługują rysunki, budowane wspaniałą tak bardzo charakterystyczną kreską, kładziona niemal malarsko "barokową" linią z misternie potraktowanymi detalami. Tworzą delikatne, wydawałoby się kruche kompozycje, pełne humoru, a czasami ironii, która wynika jedynie z wnikliwej obserwacji życia.
Katarzyna Pisarczyk

Wystawa towarzyszyła 6. Festiwalowi Filmów Niezwykłych
w Sandomierzu i została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miejskim w SandomierzuWernisaż, 28 kwietnia 2009Wernisaż, 28 kwietnia 2009Wernisaż, 28 kwietnia 2009
Wernisaż, 28 kwietnia 2009
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009