BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

SABINA LONTY - Impresje - malarstwo - 12. - 28.02.2021 r."Impresje" – malarstwo Sabiny Lonty – wystawa ze zbiorów BWA w Sandomierzu

Sabina Lonty urodziła się w 1945 roku w Gdańsku. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w 1972 r. Artystka jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce oraz za granicą m.in. w USA, Niemczech, Holandii, Grecji, Francji i Szwecji. Brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie m.in. w USA, Kanadzie, Austrii, Holandii, Belgii, Grecji, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Chile i Japonii. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Prace Sabiny Lonty znajdują się w zbiorach: Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sportu w Warszawie, Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Stadtsmuseum, Woerden, Holandia, Streekmuseum, Gennep, Holandia, Norrbottens Museum, Lulea, Szwecja, Rheinmuseum, Emmerich, RFN, Museo Municipal de Bellas Artes, Valparaiso, Striped House Museum of Art Tokio. Razem z mężem Romanem Lonty, malarzem i architektem, prowadziła autorską Galerię Lonty Petry w Częstochowie, która funkcjonowała także jako galeria autorska Jerzego Dudy-Gracza. Galeria działała w latach 1994 – 2004, wystawiali w niej, m.in.: Zdzisław Beksiński, Marian Michalik, Zbysław Maciejewski, Jerzy Kędziora, Krzysztof Skórczewski.

"Impresje" Sabiny Lonty – wystawa malarstwa prezentowana w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu w oparciu o prace artystki, będące w zbiorach sandomierskiego BWA, pokazuje bardzo osobisty, niemal intymny sposób widzenia świata. Pejzaże, figuracje, świat fauny i flory są tutaj pretekstem do pokazania bogactwa wrażeń i uczuć artystki, która dzieląc się nimi zaprasza widza do dialogu, do własnych przemyśleń oraz wędrówki w głąb własnej duszy. Niewielkich rozmiarów prace o intrygujących tytułach, m.in.: "Zdrada", "Upadek", "Uniesienie", "Flirt", "Niepokój", "Zaloty" tworzą kameralną, nastrojową i niemal magiczną wystawę. Świetny warsztat, operowanie światłem i cieniem, kolor nakładany laserunkowo o złożonej choć oszczędnej palecie, w której dominują zielenie, ugry, brązy, błękity i delikatne róże, kładziony warstwowo wydobywa piękno i ulotność chwili. Delikatność, wrażliwość, poszukiwanie i kształtowanie swego własnego wnętrza, szacunek dla indywidualności i kruchości istnienia zawarte w malarstwie Sabiny Lonty stanowią o niezwykłości jej malarskiego przekazu. Wydobywają piękno i ulotność świata natury, która jest nieustającą inspiracją i natchnieniem dla artystki poszukującej, ciekawej świata i ludzi. Niewyczerpana, bogata wyobraźnia pozwala artystce pokazywać świat ludzkich uczuć, tajemnic, tęsknot i zauroczeń poprzez pryzmat własnych doświadczeń dnia codziennego.
Katarzyna Pisarczyk

https://www.facebook.com/strefasztukisandomierz/vi...Sabina Lonty, Przybysz, olej na płycie, 21 x 27 cm, 1986 r.Sabina Lonty, Holenderka, olej na płycie, 17 x 12 cm, 1986 r.Sabina Lonty, Ekscentryk, olej na płycie, 28 x 35 cm, 1986 r.
Sabina Lonty, Letnie buszowanie, olej na płycie, 30 x 40 cm, 1986 r.Sabina Lonty, Porwanie, olej na płycie, 16 x 16 cm, 1983 r.Sabina Lonty, Inwazja II, olej na płycie, 20 x 20 cm, 1986 r.
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009