BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Dominik Woźniak - DOŚWIADCZENIA II - malarstwo - rysunek - 2. - 25.10.2020 r.Dominik Woźniak urodził się w 1983 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom obronił w pracowni technik drzeworytniczych oraz pracowni rysunku prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Twórczość Dominika Woźniaka oscyluje na granicy symbolicznej ekspresji, połączenia rysunku z malarstwem i poezją. Jego prace wystawiane były m.in. w Muzeum Kinematografii, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu. Uczestnik plenerów malarskich. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych oraz państwowych, m.in. w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Główną inspiracją w twórczości Dominika Woźniaka jest codzienność i interakcje z otaczającym światem. Kolory i faktury, to efekt obserwacji i doświadczania natury, która pozwala odpowiednio ukierunkować emocjonalną warstwę dzieł.
„Syntetycznie ujętym formom nadaję geometryczny zarys. Charakter czy wiek postaci określam przez akcentowanie stabilności, ciężaru topornych brył i przeciwstawianie im tych lżejszych i mniejszych. Bloki bywają porysowane, pęknięte, mają rozmaite niedoskonałości, które przylgnęły do nich z czasem – zupełnie jak do człowieka.”
Proces twórczy to droga podzielona na kilka etapów, często odmiennych w swoim charakterze i o różnej częstotliwości. Wspomnienia, szkice, luźne notatki, zapis bezpośrednich i pośrednich doświadczeń, składają się na finalne dzieło. Pobudzana wyobraźnia artysty wydobywa rozmaite formy i konteksty, przedstawiając je za pomocą malarskiego języka. Woźniak całkowicie odszedł od tego co dostrzegalne, na rzecz samych doznań wyobrażeniowych i emocjonalnych. Na jego twórczość bezpośrednio wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak pora dnia, czy temperatura. Ich zmienność kształtuje koncepcję dzieł, a tym samym wykonanie malarskich kreacji. Tworzone formy, pomimo pozornych ograniczeń wizualnych opowiadają o emocjach. Tło, złożone zwykle z plam barwnych z umownie zaznaczoną linią horyzontu – stanowi dalszy, mniej znaczący plan. Pejzaż zostaje przefiltrowany, nie rozpraszając odbiorcy szczegółami krajobrazu.


https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/pelna-emocj...

W dniach 16. - 18. października od godz. 12:00 

Galeria BWA w Sandomierzu

zaprasza na

Sesję Autorską
DOMINIKA WOŹNIAKA

z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa


W trakcie trwania sesji publiczność zobaczyła  jak powstaje dzieło sztuki w procesie twórczym na żywo w przestrzeni Galerii. Przekaz na żywo transmitowaliśmy na żywo w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/strefasztukisandomierz/

W trakcie Sesji Dominik Woźniak stworzył wielkoformatowe dzieło, które zatytułował "Bezużyteczni". Autor aktualnie prezentowanej wystawy "Doświadczenia II", poruszył bardzo trudny i delikatny temat dzieci niechcianych, temat aktualny od zawsze i pod każdą szerokością geograficzną.
Dominik Woźniak zainspirowany sandomierskim "Oknem Życia" stworzył obraz poruszający, wzruszający i dramatyczny, ale jak każde okno życia niosący nadzieję i wiarę w to, że trudny początek może zaowocować dobrem i miłością.
(kp)
Dominik Woźniak, Chłopiec z kwiatami, pastel, karton, 100 x 70 cm, 2020 r.Morderczyni, pastel, karton, 100 x 70 cm, 2020 r.W rytmie, pastel, karton, 100 x 70 cm, 2020 r.
Z balonami dla Stasia, pastel, karton, 100 x 70 cm, 2020 r.Przed ogrodem, rysunek ołówkiem, papier, 29,7 x 21 cm, 2020 r.Układ roślinny, rysunek ołówkiem, papier, 29,7 x 21 cm, 2020 r.
Uskrzydlony, rysunek ołówkiem, papier, 29,7 x 21 cm, 2020 r.Odseparowanie, rysunek ołówkiem, papier, 29,7 x 21 cm, 2020 r.Partnerki, rysunek ołówkiem, papier, 29,7 x 21 cm, 2020 r.
Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Dominika Woźniaka `Doświadczenia II`, Galeria BWA w Sandomierzu, 2.10.2020 r.Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Dominika Woźniaka `Doświadczenia II`, Galeria BWA w Sandomierzu, 2.10.2020 r.Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Dominika Woźniaka `Doświadczenia II`, Galeria BWA w Sandomierzu, 2.10.2020 r.
Strona: 1 2 3 4

Agencja reklamowa GAMA © 2009