BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

SŁAWOMIR LEWCZUK - Malarstwo (08.04. - 28.04.2009)Sławomir Lewczuk urodzony w 1938 roku w Czerkasach na Wołyniu. Uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u prof. Emila Krchy. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem i scenografią. Współpracuje z wieloma wydawnictwami i redakcjami oraz teatrami krajowymi i zagranicznymi.


"Lewczuk od dawien dawna traktował swoje malarstwo jako ingerencję w rzeczywistość. Czasem bywał publicystyczny, czasem symboliczny, ale niemal zawsze tworzył opowieści. Jego obrazy, ułożone w cykle, często powtarzające motywy i technikę, zamieniającą się narrację, posiadającą własny, rozpoznawalny rytm i agresywnie podany temat...
Dla Lewczuka bowiem liczy się niejednoznaczność opowieści, jej wielowymiarowość i odejście od prostoty. Przedmioty zaś, zapełniające przedstawioną rzeczywistość, dalekie są od cichej melancholii i łagodnej fizyczności. Jednak wszechwładnie obecny brutalizm opisu, domagający się naszego sprzeciwu, na płótnach Lewczuka nabiera metaforycznej głębi, a jeśli nawet odznacza się plakatowością skrótu, nie prowadzi wcale na manowce łatwych znaczeń ..."
Julian Kornhauser, fragment wstępu do katalogu


<h4>Sławomir Lewczuk</h4><h4>Część prac wystawionych podczas wystawy zorganizowanej w Galerii BWA</h4>
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009