BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

KASIA STANNY - Plakaty i okładki - wystawa towarzysząca 16. Festiwalowi Filmów - Spotkań NieZwykłych. Sandomierz 2019 - 1. - 5.05.2019 r.dr Katarzyna Stanny - absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, studiów podyplomowych w Instytucie Historii UW oraz Instytutu Francuskiego w Warszawie. Prodziekan Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP, gdzie od 2009 roku prowadzi Pracownię Obrazowania dla Mediów. Wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej B. Lindy i M. Ślesickiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Polskiej Akademii Nauk.
Przez 10 lat wspólnie z Ojcem – prof. Januszem Stannym prowadziła Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi. Pracuje dla Polskiej Akademii Nauk, zajmuje się grafiką użytkową, fotografią i pracą naukową. Jako projektantka biżuterii współpracowała ze Swarovski Elements. Realizowała projekty edukacyjne m. in. dla Działu Edukacji MHŻP Polin, AM w Warszawie, Fundacji La Strada, TLiAM, IBL, etc. Prace prezentowała na dwudziestu ośmiu wystawach indywidualnych malarstwa, grafiki, fotografii, ilustracji i biżuterii oraz na ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Francji, Niemczech, Luksemburgu i Chinach.
Laureatka wielu ogólnopolskich nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej (2014) oraz Nagrody Rektora ASP w Warszawie (2015). Członkini Zarządu ZAiKS-u oraz Rady Ekspertów Ośrodka Dialogu i Analiz THINKTANK. Mieszka i pracuje w Warszawie.


W dniach 1. - 5. maja 2019 r. Galeria Sztuki Współczesnej BWA gościła Katarzynę Stanny z wystawą zatytułowaną "Plakaty i okładki". Wystawa towarzyszyła 16. Festiwalowi Filmów – Spotkań NieZwykłych. Sandomierz 2019.
Autorka zaprezentowała kilkadziesiąt wyjątkowych prac – plakatów i okładek do czasopism i publikacji książkowych, dotykających sfery życia kulturalnego, społecznego, odnoszacych się do historii Polski i Europy. W swoich pracach łączy doświadczenia zdobyte na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP stosując graficzny kolaż, łącząc fotografię z rysunkiem i typografią. Jak napisał prof. dr hab. Wojciech Prażmowski wyjątkowość Katarzyny Stanny to "...umiejętność połączenia najlepszych wzorców minionych z obszaru ilustracji i plakatu polskiego oraz przeniesienia ich na potrzeby czasu obecnego." 1)
Jednym z zestawów prac zaprezentowanych na wystawie był cykl opracowań graficznych okładek i projektów stron tytułowych do serii książkowej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu w Białymstoku pt. "Badania filologiczne nad cenzurą w PRL-u", by wymienić tylko kilka, np. "Kariera pisarza w PRL-u" (projekt okładki i stron tytułowych książki zbiorowej pod red. Magdaleny Budnik, Kamili Budrowskiej, Elżbiety Dąbrowicz, Katarzyny Kościewicz) czy "Studia i szkice o cenzurze w Polsce Ludowej w latach 40. i 50. XX wieku" (projekt okładki i stron tytułowych książki dr hab. Kamili Budrowskiej). Zaprojektowana przez Katarzynę Stanny winieta Badania filologiczne nad cenzurą PRL napisana została na oryginalnej, pochodzącej z epoki, maszynie do pisania "Łucznik", po czym tekst został przez autorkę zeskanowany i zabarwiony popularnym wśród cenzorów kolorem czerwonym. Wszystkie napisy, nazwiska autorów, fragmenty recenzji także zostały wykonane w sposób analogowy bez pomocy komputera, po to by przekaz typograficzny jak najwierniej przedstawiał epokę, którą opisywały teksty. Projekty te znakomicie pokazały klimat epoki PRL-u i w symboliczny sposób przekazały istotę kontroli, wprowadzoną przez reżimowy system.
Katarzyna Pisarczyk
1) prof. dr hab. Wojciech Prażmowski [w:] Kasia Stanny, Plakaty i okładki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 2019, publikacja Wydziału Sztuki Mediów, ISBN-978-83-66098-45-9


Zapraszamy na wernisaż 1 maja 2019 r. o godz. 16:00

z udziałem artystów i gości 16. Festiwalu Filmów - Spotkań NieZwykłych. Sandomierz 2019

 Galeria Sztuki Współczesnej BWA - Rynek 11 - Sandomierz

Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej Gminy Miejskiej Sandomierz


Katarzyna Stanny, Kariera pisarza w PRL-uKatarzyna Stanny, Skandal, Gafa, ProwokacjaKatarzyna Stanny, Twórczość na pierwszym planie
Katarzyna Stanny, No more toxic loveKatarzyna Stanny, ListKatarzyna Stanny, Bauhaus 100 lat
Wernisaż wystawy *Plakaty i okładki* Kasi Stanny w BWA w Sandomierzu - 1.05.2019 r.
2Wernisaż wystawy *Plakaty i okładki* Kasi Stanny w BWA w Sandomierzu - 1.05.2019 r. Wernisaż wystawy *Plakaty i okładki* Kasi Stanny w BWA w Sandomierzu - 1.05.2019 r.
Wernisaż wystawy *Plakaty i okładki* Kasi Stanny w BWA w Sandomierzu - 1.05.2019 r. Wernisaż wystawy *Plakaty i okładki* Kasi Stanny w BWA w Sandomierzu - 1.05.2019 r. Wernisaż wystawy *Plakaty i okładki* Kasi Stanny w BWA w Sandomierzu - 1.05.2019 r.
Strona: 1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009