BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Ryszard Gancarz - miasto - rysunek - collage - 17.08. - 9.09.2018 r.Ryszard Gancarz urodził się 26 kwietnia 1955 roku w Mielcu, zmarł 12 maja 2017 roku w Sandomierzu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w Pracowni Miedziorytu profesora Mieczysława Wejmana w 1980 roku. Tworzył w zakresie rysunku, malarstwa sztalugowego, grafiki warsztatowej i użytkowej.
Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagradzanym na wystawach ogólnopolskich m.in. „Triennale z Martwą Naturą”, „Primum non nocere”, „Salon Zimowy Plastyki” i wielu wystawach regionalnych: w sandomierskich „Porównaniach” i kieleckim „Przedwiośniu”. Brał udział w około 100 wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami, m.in w Niemczech, Francji, Szwecji, Japonii i USA. Jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych i w państwowych Galeriach Sztuki Współczesnej oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w kulturę polską.
Mieszkał i tworzył w Sandomierzu.

"...Na wystawę zatytułowaną „Miasto”, będącą uhonorowaniem postaci i dzieła Ryszarda Gancarza, który całe swoje życie związał z Sandomierzem - miastem, które jak się okazuje było dla niego nieustającą inspiracją, składają się wybrane cykle dzieł, m.in. „Na mojej ulicy“, „Przechodzący“, „Katedry”, „Sezon“, „Gra w miasto“.
W rysunkach znakomita narracja, z oszczędnym wykorzystaniem środków wyrazu, niemal monochromatyczną, przygaszoną kolorystyką z odważnymi barwnymi akcentami, nadaje pracom Artysty niezwykłej dramaturgii. Czas i przestrzeń spotykają się na jednej płaszczyźnie, w której postaci, linie, przedmioty tworzą pewnego rodzaju łamigłówkę – grę, w której Ryszard Gancarz opowiadał historię swojego własnego, szczerego, bardzo intymnego sposobu postrzegania rzeczywistości i własnej osoby.
(...) pozostaje niezwykle wrażliwym, doskonałym warsztatowo artystą, eksperymentatorem nieprzerwanie poszukującym nowych rozwiązań formalnych, erudytą znakomicie poruszającym się pośród meandrów współczesnej sztuki, obdarzonym twórczą intuicją i rzadko spotykaną ekspresją, a przy tym bardzo skromnym człowiekiem, powołanym do bycia Artystą ..."
Katarzyna Pisarczyk

http://www.leliwa.pl/news/show/sandomierz__miasto_...

                                                                                             

Patronat honorowy:

              

      

Marek Bronkowski
Burmistrz Sandomierza    

Sponsorzy wydawnictwa:

Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza
Powiat Sandomierski
Galeria artpower.pl
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, ul. Żeromskiego 4

Wystawa została zrealizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej SandomierzWernisaż wystawy 'Ryszard Gancarz - miasto', 17.08.2018, Galeria BWA SandomierzWernisaż wystawy Podczas otwarcia wystawy głos zabrał Marek Bronkowski - Burmistrz Sandomierza
O przyjaźni z Ryszardem Gancarzem opowiadał Marek BałataMarek Bałata uświetnił wernisaż minirecitalem
Wernisaż wystawy 'Ryszard Gancarz - miasto', 17.08.2018, Galeria BWA Sandomierz
Wernisaż wystawy 'Ryszard Gancarz - miasto', 17.08.2018, Galeria BWA Sandomierz
Wernisaż wystawy 'Ryszard Gancarz - miasto', 17.08.2018, Galeria BWA Sandomierz
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009