BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Anna Kwiecińska - Utkin - PASTELE - 22.06.2018 r. - 15.07.2018 r.Anna Kwiecińska-Utkin (ur. 1961 w Sandomierzu). W latach 1980 – 1987 studiowała na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1987 r. w pracowniach plastycznych prof. Zofii Tomickiej i Bolesława Utkina.
Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. W 1991 roku otrzymała dyplom II stopnia na Międzynarodowej Wystawie L`Art Libre w Vitry (Francja). Kilkakrotnie pełniła rolę kuratora i organizatora wystaw – w 1992 zorganizowała wystawę „Barbakan i przyjaciele” w salach Zakładów Norblina Muzeum Techniki, w latach 1992 – 1993 zainicjowała i prowadziła cykl wystaw artystów polskich w Berlinie.
Miała wiele wystaw indywidualnych, krajowych i zagranicznych, m.in. w Hadze w ramach Stichting Stedenband Den Haag-Warschau oraz w Berlinie w Klubie Polskim (1992). W 2005 r. miała wystawę w krakowskiej galerii „Dwa światy”. W 1998 r. miała wystawę indywidualną w warszawskiej galerii „Abakus”. Czterokrotnie prezentowała swe prace w warszawskiej, ursynowskiej „Galerii U”: w 1994 r. była organizatorem i uczestnikiem polsko-niemiecko-hinduskiej wystawy „Sztuka Ponad Granicami“, w 2004 – uczestniczyła w wystawie „W dyferencjach”, w 2006 r. uczestniczyła w wystawie zbiorowej artystów spoza Ursynowa, zaś w 2013 miała tam wystawę indywidualną.
Jej wernisaże indywidualne są często połączone z prezentacją własnych utworów poetyckich, nawiązujących treścią do prezentowanych obrazów, jak np. w Teatrze Ochoty (z cyklu „Z pamiętnika Króla Dawida”) oraz w Galerii TPSP im T. Kulisiewicza "Pałacyk" (z cyklu „Pożegnanie Atlantów”).
Współpracowała ze „Sceną debiutu” Teatru Ochoty oraz z „Festiwalem Filmów NieZwykłych” w Sandomierzu.
Pisuje artykuły prasowe i książki dla dzieci.
Współpraca z czasopismami: Świat Młodych, Warszawski Informator Kulturalny, Vip, Młody Technik, Elity.
Książki dla dzieci: „Zwierzęta i ich mamy” (cz. 1 i 2), Wyd. Wilga, „Tęczowa wróżka” (tłum. autoryzowane), Wyd. Wilga, „Panda i przyjaciele” (tłum. autoryzowane), Wyd. Wilga, „Wróżki czterech pór roku”, Wyd.Wilga, „Wróżki przyrody”, Wyd.Wilga, „Migotliwa łąka” (tłum. autoryzowane), Wyd. Wilga, „Magiczna orkiestra", Wyd. Gondwana (2008), "Raz na rynku w Sandomierzu”, Wyd. Gondwana (2010), „Kołysanki”, Wyd. Gondwana (2011). Jej utwory zostały również umieszczone w antologii „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci”, Wyd. Wilga (wyd. 2010, 2013).

"...Anna Utkin maluje obrazy głównie techniką pasteli, czasem na bazie czyli tzw. podmalówce – używa też farby wodnej akwareli i tempery. Obrazy są budowane zdecydowanymi plamami o określonych formach i kształtach – czasem inspirowanych światem rzeczywistym, inne zaś odbiegają od realności, niekiedy stwarzając wrażenie świetlistych witraży.
Autorka obrazów na tej wystawie mieszka i tworzy w dwóch pięknych miastach – w Warszawie na Starówce i w Sandomierzu, obu położonych nad Wisłą. Uroda architektury warszawskiego Starego Miasta, z ciekawymi podziałami okien, ozdobnymi gzymsami czy rzeźbami – bez wątpienia działa inspirująco na sztukę Anny Utkin, podobnie jak wdzięk Sandomierza, z kaskadowo ułożonymi uliczkami, otoczonego połyskliwą wodą rzeki i tajemnymi wąwozami, gdzie światło jest zmienne jak pory roku czy godziny dnia i nocy.
Kompozycję obrazów Anny Utkin charakteryzuje swoboda w umieszczaniu elementów rzeczywistych nie tylko w krajobrazie miejskim i przyrodzie ale także na tle abstrakcyjnych przestrzeni – a portrety postaci wyobrażonych lub faktycznie spotkanych dopełniają całości..."
Franciszek Maśluszczak, fragment wstępu do katalogu


Anna Kwiecińska-Utkin, Atlantis I, tempera, pastel, kredka, karton, 100 x 70 cm, 2017 r. Anna Kwiecińska-Utkin, Cisza, tempera, pastel, kredka, karton, 100 x 70 cm, 2015 r. Anna Kwiecińska-Utkin, Odbicie, tempera, pastel, kredka, karton, 100 x 70 cm, 2018 r.
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009