BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

SANDOMIERZANIE - SANDOMIERZ 2008 (23.01. - 22.02.2009)
"Sandomierzanie - Sandomierz 2008" - wystawa fotografii prezentuje ponad 100. czarno-białych fotografii i jest pokłosiem pleneru fotograficznego, który odbył się latem 2008 roku z inicjatywy Sandomierskiego Sowarzyszenia Twórców i Miłośników Fotografii, a sfinansowany został ze środków budżetowych miasta Sandomierza. Finansowego wsparcia w druku albumu, towarzyszącemu wystawie, udzieliła Elektrownia Połaniec.
Autorami prac są:
Michał Gozdek z Chełma, Marcin Szymczak z Warszawy, Marcin Kościołek z Cieszyna, Marcin Sudziński z Lublina, Szymon Michna z Gdańska, Zdzisław Słomski z Radomia, Jerzy Piątek z Kielc, Jarosław Korbiński z Kielc oraz Sandomierzanie: Leszek Podeszwa, Sebastian SłodownikRafał Biernicki.
Bohaterami wystawy są Sandomierzanie. Ludzie, których spotykamy codziennie przechodząc przez Rynek, spacerując Piszczelami czy Staromiejską - przyjaciele i znajomi z widzenia, dzieci i ich dziadkowie, przypadkowi przechodnie i ludzie na trwale wpisani w krajobraz Starówki. Portrety Sandomierzan z dziada pradziada i Sandomierzan z wyboru, którzy pokochali to miasto i związali z nim swoje losy. Portrety ludzi nauki i sztuki, portrety rodzinne i, a może przede wszystkim portrety ludzi spotkanych przypadkiem, zwykłych przechodniów, którzy robią zakupy, spacerują z psem, karmią gołębie - portrety ludzi tworzących miasto i jego oblicze.
Na wystawie nie zabrakło też ciekawych miejsc, znanych dobrze nam wszystkim i tych trochę mniej znanych, ale równie interesujących. Miejsc, które dopiero pokazane w fotograficznym kadrze, ukazują swoje uroki, ujawniają tajemnice.
Atutem wystawy, tym co stanowi o sile jej oddziaływania, jest monochromatyczność - czerń, biel, szarość, ujawniające nastroje, wydobywające szczegóły, które umykają nieraz wśród codziennych zajęć.
Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski we wstępie zamieszczonym w albumie napisał "... piękno (Sandomierza) tworzą nie tylko zabytkowe mury kościołów, średniowieczne fortyfikacje czy zabytkowe kamienice, ale przede wszystkim tworzą je mieszkańcy naszego wyjątkowego miasta" i trudno się z Nim nie zgodzić.
Katarzyna Pisarczyk


1

Agencja reklamowa GAMA © 2009