BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Jacek Świgulski - WSZYSTKO DOOKOŁA - malarstwo - 9.02. - 4.03.2018 r.JACEK ŚWIGULSKI urodził się w 1977 r. w Łodzi. Studiował na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2006 r. obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa i rysunku. W trakcie studiów otrzymał stypendium rządu duńskiego. W latach 1997-2001 studiował także filozofię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Dwukrotnie został wymieniony w Kompasie Młodej Sztuki - rankingu artystów opublikowanym w “Rzeczpospolitej”. Jego malarstwo cechuje ekspresja wyrazu i można je przyporządkować do nurtu młodego figuratywizmu. Od roku 2000 regularnie wystawia prace w państwowych i prywatnych galeriach sztuki w całej Polsce. W swoim dorobku ma już ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, a w 2014 r. prezentował swoją sztukę na zbiorowej wystawie w Amsterdamie. Stale współpracuje z liczącymi się galeriami komercyjnymi w kraju, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii, Szwajcarii. Z powodzeniem od lat zajmuje się również edukacją plastyczną, prowadząc autorską pracownię plastyczną dla młodzieży i dorosłych oraz współpracuje z lokalnymi instytucjami oświatowo-kulturalnymi.

Oszczędna paleta barw, gradacja szarości przełamana żółcią i zielenią, błękitem i różem, kolor kładziony laserunkowo – delikatnie, jak temat, wokół którego krążą myśli Autora prac: "Życie, którego nie było", "Przebudzenie", "Modlitwa w zieleni" czy tytułowej "Wszystko dookoła". Dopełnione niemal kaligraficzną precyzją malarskiego gestu tworzą swego rodzaju pantomimiczny spektakl, którego podmiotem i bohaterem jest człowiek, uwikłany w różne relacje, często walczący z samym sobą – albo o siebie. Postać ujęta skrótowo, syntetycznie, ledwo zaznaczona barwną plamą, konturem, pokazana schematycznie, ale to wokół niej skupia się Jacek Świgulski upraszczając bądź niwelując jej otoczenie. Przedmioty i rzeczywistość sprowadzone zostają jedynie do znaku – symbolu, są mało istotne, jakby wszystko dookoła odpływało, pozostawiając w centrum uwagi człowieka z całym bagażem doświadczeń, uczuć i emocji determinujących jego poczynania i decyzje. "Wszystko dookoła" to także wspomnienia ważnych wydarzeń i życiowych wyborów oraz ich akceptacja bez względu na ich charakter i ciężar gatunkowy, akceptacja tego z czego składa się codzienność, to także akceptacja możliwości wyboru, bez której niemożliwa jest wolność artysty i człowieka.
Katarzyna Pisarczyk
Wystawa została zrealizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Sandomierz


Jacek Świgulski i Katarzyna Pisarczyk - wernisaż wystawy pt. Wszystko dookoła, BWA Sandomierz, 9.02.2018 r.Wernisaż wystawy Jacka Świgulskiego pt. Wszystko dookoła, BWA Sandomierz, 9.02.2018 r. Wernisaż wystawy Jacka Świgulskiego pt. Wszystko dookoła, BWA Sandomierz, 9.02.2018 r.
 Wernisaż wystawy Jacka Świgulskiego pt. Wszystko dookoła, BWA Sandomierz, 9.02.2018 r. Wernisaż wystawy Jacka Świgulskiego pt. Wszystko dookoła, BWA Sandomierz, 9.02.2018 r. Wernisaż wystawy Jacka Świgulskiego pt. Wszystko dookoła, BWA Sandomierz, 9.02.2018 r.
 Wernisaż wystawy Jacka Świgulskiego pt. Wszystko dookoła, BWA Sandomierz, 9.02.2018 r.Wernisaż wystawy Jacka Świgulskiego pt. Wszystko dookoła, BWA Sandomierz, 9.02.2018 r.Jacek Świgulski, Autor wystawy pt. Wszystko dookoła, Galeria BWA w Sandomierzu, fot. archiwum artysty
Galeria BWA w Sandomierzu, wystawa malarstwa Jacka Świgulskiego pt. Wszystko dookoła, fot. J.ŚwigulskiGaleria BWA w Sandomierzu, wystawa malarstwa Jacka Świgulskiego pt. Wszystko dookoła, fot. J.ŚwigulskiGaleria BWA w Sandomierzu, wystawa malarstwa Jacka Świgulskiego pt. Wszystko dookoła, fot. J.Świgulski
Strona: 1

Agencja reklamowa GAMA © 2009