BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

WALENTY WRÓBLEWSKI - Jeszcze raz malarstwo - 10.02. - 5.03.2017 r.Walenty Wróblewski urodził się w 1954 roku w Bielsku Podlaskim. W roku 1974 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w roku 1978 w pracowni wykładowcy Andrzeja Kołodziejka.

Uprawia przede wszystkim malarstwo. W swojej aktywności wychodzi poza praktyczne, typowo twórcze doświadczenie. Angażuje się również społecznie w środowisku artystycznym Lublina. W latach 1993 – 1996 pełnił funkcję Wiceprezesa Okręgu Lubelskiego Związku Artystów Plastyków, parokrotnie pełnił funkcję kuratora Wschodniego Salonu Sztuki, był członkiem Rady Programowej Galerii ZPAP „Pod Podłogą”. Otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublin za osiągnięcia artystyczne w roku 1996 oraz 2016. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w latach 1986 – 87, 1990 – 91 oraz Rektora UMCS. Laureat Artystycznej Nagrody Województwa Lubelskiego w 1994 oraz 2013 roku. W roku 1983 został zatrudniony na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie pracuje do dzisiaj w Instytucie Sztuk Pięknych na stanowisku profesora. Od roku 2012 pełni funkcję kierownika Zakładu Malarstwa I. Jest autorem 55 wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

"...Walenty Wróblewski niemal od początku swojej samodzielnej praktyki malarskiej, przyjął ekspresjonistyczną metodę, jako własne narzędzie odkrywania malarskiej formy i utożsamiania jej z osobistym życiowym doświadczeniem. Podobnie jak wielu artystów z metryką właściwą tej estetyce, wyznających pragnienie totalnego zanurzenia siebie w swoim dziele, tak i lubelski malarz zapisał w jednym z katalogów : (…) „wiem tylko, że należy zawierzyć intuicji i nią się zawsze kieruję. Inspiracją jest dla mnie nasza współczesna egzystencja, a więc to co się myśli i jak się żyje."...
Piotr Wójtowicz, fragment wstępu do katalogu


Chłód szarości i błękitów, ogniste, rozpalone czerwienie, kadmowe żółcie i ugry gdzie nie gdzie poprzetykane szmaragdową zielenią niemal eksplodują na płótnach Walentego Wróblewskiego, układając się w zaskakująco intrygujące konfiguracje. Czasem splątane ze sobą, połączone gęstą siecią linii, kropek i plamek, wyłaniają się z tła tworząc wrażenie trójwymiarowych, przestrzennych układów. Ta pewnego rodzaju swoboda ekspresji podporządkowana jest jednak reżimom kompozycyjnym, które określają napięcia i dramatyzm prac Artysty. Niezwykła wrażliwość na kolor, romantyczna wręcz postawa i niepowtarzalność malarskiego gestu stanowią o oryginalności malarstwa Walentego Wróblewskiego. Faktura obrazów  – grubo kładziona warstwa malarskiej materii z zachowaniem śladów pędzla i szpachli, wzbogacona wklejkami z konopnego sznurka, szarego papieru czy “wyrysowanych” ołówków, czasem plama koloru rozlana płasko na powierzchni płótna – wszystko to sprawia, że obrazy Artysty chociaż mocno osadzone w konwencji abstrakcji lirycznej znajdują odniesienie w realnym świecie. Łączą w sobie zarówno chęć wyrażenia siebie, emocjonalną głębię przeżywanego “tu i teraz” z niefiguratywną estetyką. Ważne są: kształt plamy, struktura i materialna malarskość obrazu, i kolor u Walentego Wróblewskiego świetlisty, bogaty i dźwięczny, co określa Go nie tylko jako malarza abstrakcjonistę, ale także jako wytrawnego kolorystę.
Katarzyna Pisarczyk


Walenty Wróblewski, Bez tytułu, akryl, płótno, 70x70 cm, 2016 r.Walenty Wróblewski, Bez tytułu, akryl, płótno, 30x30 cm, 2015 r.Walenty Wróblewski, Bez tytułu, akryl, płótno, 30x30 cm, 2015 r.
Walenty Wróblewski, Autor wystawy pt. Jeszcze raz malarstwo, BWA w Sandomierzu, 10.02.2017 r.Wernisaż wystawy Walentego Wróblewskiego pt. Jeszcze raz malarstwo, BWA w Sandomierzu, 10.02.2017 r.Wernisaż wystawy Walentego Wróblewskiego pt. Jeszcze raz malarstwo, BWA w Sandomierzu, 10.02.2017 r.
Wernisaż wystawy Walentego Wróblewskiego pt. Jeszcze raz malarstwo, BWA w Sandomierzu, 10.02.2017 r.Wernisaż wystawy Walentego Wróblewskiego pt. Jeszcze raz malarstwo, BWA w Sandomierzu, 10.02.2017 r.Wernisaż wystawy Walentego Wróblewskiego pt. Jeszcze raz malarstwo, BWA w Sandomierzu, 10.02.2017 r.
Wystawa Walentego Wróblewskiego pt. Jeszcze raz malarstwo, BWA w SandomierzuWystawa Walentego Wróblewskiego pt. Jeszcze raz malarstwo, BWA w SandomierzuWystawa Walentego Wróblewskiego pt. Jeszcze raz malarstwo, BWA w Sandomierzu
Strona: 1

Agencja reklamowa GAMA © 2009