BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Zbigniew Warpechowski - RZEŹBY - 24.06. - 24.07.2016 r.



Zbigniew Warpechowski urodził się 7 października 1938 r. na Wołyniu w Płoskach k/Równego. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w latach 1956-1963 i w ASP w Krakowie w latach 1964- 1965. Zajmuje się malarstwem, poezją, performance poetyckim, scenografią filmową i teorią sztuki. Twórca sztuki performance w Polsce i jeden z pierwszych jej twórców na świecie.
Pierwsza wystawa indywidualna Artysty odbyła się w Krakowie w Galerii „Helikon” w 1963 roku, druga w galerii MPiK w roku 1966 i ta została zauważona przez Tadeusza Kantora, który w 1968 r. zaprosił Z. Warpechowskiego do Krzysztoforów, czego rezultatem była wystawa w Galerii Współczesnej w Warszawie i zakup pierwszego obrazu do Muzeum Sztuki w Łodzi.
W 1969 roku powstały pierwsze prace konceptualne, przez wiele lat realizowane przez Artystę obok sztuki performance. Od 1967 r. do chwili obecnej zrealizował ponad 300. performances wykonanych w 27. krajach w Europie, USA, Kanadzie, Japonii, Izraelu. Uczestniczył w wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach sztuki w Szkocji (Festiwal Sztuki w Edynburgu w 1972 roku, gdzie jego wystawa sztuki konceptualnej pt. „Talerzowanie” zachwyciła zarówno krytyków jak i widzów), w Niemczech (Documenta 8 w Kassel, 1987), w Anglii (Biennale Sztuki Eksperymentalnej Edge `88 w Londynie, 1988), NIPAF (Nippon International Performance Art Festival) w Japonii. Od 1985 roku członek Grupy Krakowskiej. Jest współzałożycielem międzynarodowej grupy Black Market skupiającej ośmiu performerów należących do czołówki światowej tego gatunku.
W latach 1972–82 projektował scenografię do 8 filmów fabularnych i 3 spektakli TV, w tym do „Fausta” Goethego w reż. Grzegorza Królikiewicza.
Autor książek: Podręcznik (1990), Zasobnik (1998), Podnośnik (2001), Statecznik (2004), Podręcznik bis (2007), Wolność (2010), Konserwatyzm awangardowy (2013).
W 1997 roku Zbigniew Warpechowski otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za 30-letnią działalność w dziedzinie sztuki performance. W roku 2003 nagrodę Sadzika „za nonkonformizm, bezpretensjonalność i niepowtarzalność, sprzeciw wobec tego, co ulotne, powierzchowne, wyłącznie na sprzedaż”. W 2009 roku został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Dzieła Artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Koszalinie, Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu.


   "... Wykonanie rzeźby, która jest poprzedzona zamysłem, projektem, inspiracją angażuje przede wszystkim siły fizyczne, jest pracą, która daje zmęczenie, ale i uspokojenie. Widząc to, co się dokonało nie mamy wątpliwości, że coś zrobiliśmy, ale satysfakcjonuje nas tylko wówczas, kiedy w tym kamieniu, brązie widzimy nie tylko mozół pracy, ale przesłanie dla ducha.
    Cywilizacja i kultura europejska, wyrosłe na idei platońskiej, rozwinięta w chrześcijaństwie wyniosła na wyżyny człowieka, jako jednostkę twórczą, geniusza. Wchodzimy w okres inwazji innej, w której osobę zastępuje cyfra, wartość osiągana na giełdzie, wartość rynkowa. I jeżeli tej pierwszej kultury artysta kumuluje energię w sobie, żeby ją potem oddać w postaci dzieła, to teraz artysta kieruje energię na zewnątrz i stamtąd otrzymuje swoją lokatę na liście".

Zbigniew Warpechowski, fragment wstępu do katalogu

W wywiadzie dla „Gazety w Lublinie” z czerwca 2010 r. Zbigniew Warpechowski powiedział: „A teraz też rzeźbię. (...) Krytycy mogą mieć ze mną problemy. Nie mam swojego stylu, ja nie chcę mieć swojego stylu. Mój styl jest w tym, że podejmuję wyzwania, że podejmuję takie sprawy, które mnie samego zaskakują. Lubię zaskakiwać samego siebie. Nie potrafiłbym powtarzać cały czas tego samego, bo bym się zanudził na śmierć.”1)
"Rzeźby" Zbigniewa Warpechowskiego to wystawa intrygująca i wymagająca. Porusza, zaskakuje świeżością, zmusza do myślenia i zadawania pytań. Artysta zadaje pytania o sens egzystencji, jestestwa, o sens sztuki. Poddaje krytyce współczesną kulturę konsumpcyjną, dominację mediów, niszczenie wartości, postmodernizm, prymitywizm i upadek obyczajów, co można odczytać w prezentowanych na wystawie rzeźbach "Norwid na widłach", "Autorytet" czy w uderzającej w swej wymowie kompozycji "Co jeszcze?"
Odnosi się do korzeni – kultury chrześcijańskiej ("Głowa św. Jana Chrzciciela", "Akwaria" i "Gliniane naczynia" w których za św. Pawłem Apostołem przypomina jak wielki skarb Stwórca umieścił w naczyniach glinianych, napominając jednocześnie abyśmy zawsze mieli świadomość kruchości "glinianego naczynia", wreszcie "Słowo" – praca tak wieloznaczna, że może się kojarzyć tak z Biblią, jak i współczesnymi mediami, telewizją, internetem, z naszym postępowaniem). Artysta odnosi się także do naszej historii i patriotyzmu wyrosłego w epoce romantyzmu, zadając równocześnie pytanie co z nim zrobiliśmy i co dla nas znaczy dzisiaj ("Flaga na widłach").
Z.Warpechowski nie tylko napomina, nie tylko pyta, także wzrusza. Kompozycja "Rodzice" jest hołdem złożonym rodzicom, który Go ukształtowali i chronili w traumatycznych latach II wojny. Jest chyba również hołdem dla wszystkich rodziców pod każdą szerokością geograficzną.
Na wystawie zobaczyć można również fotografie przypominające niektóre wystąpienia performance: „Modlitwa o Nic”, 1974, „Dialog ze śmiercią”, 1976, „Łódź postępu”, 2012. Łódź pchana wydymającym się żaglem złożonym z gazet i kolorowych czasopism, którego kierunek wyznacza plastikowa zabawka – niebieski miś. Gorzka ironia nt. tego jak łatwo można ulec cudzym poglądom i opiniom i zapomnieć o własnym zdaniu.
Katarzyna Pisarczyk


1)www.architektpozaarchitektura.sarp.krakow.pl/p/pl...


http://www.uslugi-artystyczne.pl/event429-zbigniew...

http://kulturaonline.pl/wydarzenia/sandomierz/biur...



Zbigniew Warpechowski RZEŹBY - wernisaż wystawy - 24.06.2016 r., Galeria BWA w SandomierzuZbigniew Warpechowski RZEŹBY - wernisaż wystawy - 24.06.2016 r., Galeria BWA w SandomierzuZbigniew Warpechowski RZEŹBY - wernisaż wystawy - 24.06.2016 r., Galeria BWA w Sandomierzu
Zbigniew Warpechowski RZEŹBY - wernisaż wystawy - 24.06.2016 r., Galeria BWA w SandomierzuZbigniew Warpechowski RZEŹBY - wernisaż wystawy - 24.06.2016 r., Galeria BWA w Sandomierzu
1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009