BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

LESZEK NIEWIADOMSKI - malarstwo - 3.-22.06.2016r.Leszek Niewiadomski urodził się 1953 roku w Lublinie. Jest absolwentem Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Lisa w 1985 roku. Studia podyplomowe w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w pracowni grafiki prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej - 1989 r. Członek ZPAP, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Współzałożyciel i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków oraz grupy artystycznej „Kontrast”.
Uczestnik 43 wystaw autorskich i ponad 90 zbiorowych w Polsce i za granicą: Dania, Francja, Holandia, Kanada, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Włochy. Obecnie mieszka i tworzy w Lublinie. Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą oraz pastelem olejnym. Jego prace malarskie znajdują się w zbiorach muzealnych, placówek dyplomatycznych, galerii oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Odznaczony Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, uhonorowany Nagrodami Kulturalnymi Województwa Lubelskiego, Nagrodami, Medalem oraz Pucharem Prezydenta m. Lublin. Twórca ilustracji dla wydawnictw literackich i naukowych oraz programów autorskich. Komisarz Międzynarodowego Konkursu Plastycznego: "PEJZAŻE MISTYCZNE".

Na wystawie w Galerii sandomierskiego Biura Wystaw Artystycznych Artysta pokazuje pastele olejne i jest to przede wszystkim pejzaż, w którym skupia się na świetle, głębi przestrzeni, na nastroju i kolorystycznych niuansach. Jego ulubione lubelskie czy kazimierskie impresje pokazują te miasta z innej strony, to nie tylko lubelska Starówka, kazimierska Fara i Rynek, częściej zaułki, fragmenty murów, architektoniczne detale czy nawet doniczka pełna kwitnących pelargonii zawieszona na ścianie. Gra światła i cienia wydobywa urodę bieszczadzkich i białowieskich krajobrazów, leśnego uroczyska czy ciężkiego burzowego nieba. Zabawa światłocieniem organizuje śródziemnomorskie plenery, tutaj kontrasty są o wiele ostrzejsze, oślepiające słońce ukrywa w ciemności cienia wszystkie detale pozostawiając wyobraźni pole do popisu. Artystyczne wycieczki Leszka Niewiadomskiego zaowocowały sugestywnymi kompozycjami krajobrazowymi. Bogata paleta barw, malarska materia i wreszcie pasja tworzenia pozwalają Artyście budować i stopniować napięcie na płaszczyźnie autor-obraz-widz. Ten ostatni często staje urzeczony grą kolorów, sposobem podejścia do tematu – samym jego wyborem – jak również interpretacją, która nie pozostawia go obojętnym i prowokuje do własnych przemyśleń.
Artysta nie próbuje przenikać pod powierzchnię codzienności, łapie uciekającą chwilę każąc jej trwać, zaprasza nas tym samym w miejsca mniej lub bardziej odległe, do świata własnej wyobraźni, poszukiwania i przeżywania własnych krajobrazów, do ciągłego wzbogacania życia duchowego.
Katarzyna PisarczykSandomierz, pastel olejny, 54 x 84 cm, 2016 r.Kłodzko, pastel olejny, 54 x 84 cm, 2010 r.Siena, Włochy, pastel olejny, 54 x 84 cm, 2013 r.
Wernisaż wystawy malarstwa Leszka Niewiadomskiego, 3.06.2016 r.Wernisaż wystawy malarstwa Leszka Niewiadomskiego, 3.06.2016 r.Wernisaż wystawy malarstwa Leszka Niewiadomskiego, 3.06.2016 r. - malarka Małgorzata Wzorek opowiada o Artyście i Jego sztuce
Wernisaż wystawy malarstwa Leszka Niewiadomskiego, 3.06.2016 r.
Wernisaż wystawy malarstwa Leszka Niewiadomskiego, 3.06.2016 r.
Wernisaż wystawy malarstwa Leszka Niewiadomskiego, 3.06.2016 r.
`Malarstwo`, wystawa Leszka Niewiadomskiego w Galerii BWA w Sandomierzu`Malarstwo`, wystawa Leszka Niewiadomskiego w Galerii BWA w Sandomierzu`Malarstwo`, wystawa Leszka Niewiadomskiego w Galerii BWA w Sandomierzu
Strona: 1

Agencja reklamowa GAMA © 2009