BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Alicja Czajkowska Magdziak - ZAPAMIĘTAĆ SIEBIE - rysunek, malarstwo - 26 IX - 19 X 2014 r.Alicja Czajkowska Magdziak - urodzona w Zamościu, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z grafiki warsztatowej otrzymała w pracowni litografii pod kierunkiem prof. Mariana Żygulskiego, a równoległy dyplom z grafiki projektowej w pracowni projektowania graficznego pod kierunkiem prof. Witolda Skulicza. W 2006 roku, także na ASP w Krakowie ukończyła z wyróżnieniem studia pedagogiczne w zakresie edukacji plastycznej. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, ilustracją książkową, projektowaniem graficznym, aranżacją wnętrz, konserwacją zabytków oraz twórczością dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez wiele lat współpracowała z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Od 2003 do 2010 roku prowadziła galerię "TŁO", a od 2013 roku prowadzi galerię "TŁO 2". Animatorka kultury, za co w 2013 roku otrzymała odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Od 2012 roku należy do Słowackiego Związku Artystów Plastyków (UBS). Brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureatka wielu nagród i wyróżnień.

Obecna wystawa zatytułowana „Zapamiętać siebie” jest wyróżnieniem honorowym, jakie Alicja Czajkowska Magdziak otrzymała w konkursie „Porównania”, organizowanym przez sandomierskie BWA w 2012 roku. Do tej pory żadnemu artyście nie udało się w kameralnym wnętrzu sandomierskiej galerii, pokazać jednocześnie niemal tysiąca prac malarskich i rysunkowych. Alicji Czajkowskiej Magdziak ta sztuka się udała, zaprezentowała bowiem malarskie i rysunkowe miniatury, będące swego rodzaju artystycznym pamiętnikiem. Uszeregowane, zamknięte ramami katonów, zebrane w cykle o poetyckich tytułach „Pamiętnik kobiety zakochanej” czy  „Spotkania w mroku” obrazują wewnętrzny intymny świat, ukazany przez pryzmat przeżyć i doświadczeń, uczuć, emocji i artystycznej wrażliwości. Utrzymane w niemal monochromatycznej kolorystyce, która niewątpliwie podkreśla narracyjny charakter prac, wywołują skojarzenia z nowoczesnym witrażem, który świecąc wewnętrznym blaskiem pozwala zajrzeć, w granicach wyznaczonych przez autorkę, do jej własnego świata uczuć i emocji.
Katarzyna Pisarczyk


Wernisaż wystawy Alicji Czajkowskiej Magdziak pt. Zapamiętać siebie, 26.09.2014 r.Alicja Czajkowska Magdziak w Galerii BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy pt. Zapamiętać siebie, 26.09.2014 r.
Alicja Czajkowska Magdziak w Galerii BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy pt. Zapamiętać siebie, 26.09.2014 r.Wernisaż wystawy Alicji Czajkowskiej Magdziak pt. Zapamiętać siebie, 26.09.2014 r.Wernisaż wystawy Alicji Czajkowskiej Magdziak pt. Zapamiętać siebie, 26.09.2014 r.
Wernisaż wystawy Alicji Czajkowskiej Magdziak pt. Zapamiętać siebie, 26.09.2014 r.Wernisaż wystawy Alicji Czajkowskiej Magdziak pt. Zapamiętać siebie, 26.09.2014 r.Wernisaż wystawy Alicji Czajkowskiej Magdziak pt. Zapamiętać siebie, 26.09.2014 r.
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009