BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

RYSZARD GANCARZ - Ulica grafika - grafika, rysunek, kolaż - 1 - 31.08.2014 r.



Ryszard Gancarz urodził się w 1955 roku w Mielcu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mieczysława Wejmana uzyskał w 1980 roku. Tworzy w zakresie rysunku, malarstwa i grafiki. Jego prace znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w roku 1985, 2000 i 2006. W 2008 roku otrzymał Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Mieszka i tworzy w Sandomierzu.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach środowiskowych i ogólnopolskich, m.in. w sandomierskich "Porównaniach", kieleckim "Przedwiośniu", II Ogólnopolskim Triennale Portretu Współczesnego (Radom, 1981), 39 Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki TPST (Radom, 1986), "Primum non nocere" – Nagroda Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej (BWA Kraków, 1988), "Triennale z Martwą Naturą" (BWA Sieradz, 2001), VI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego (Lubaczów, 2008).


"... Wychodząc z bezpośrednich obserwacji konkretnego miejsca i żywej tkanki "swojej" ulicy Ryszard Gancarz tworzy uniwersalne plastyczne syntezy trafnie oddające charakter i specyficzny nastrój wszystkich podobnych sobie ulic i miast. Ale nie tylko: to także - a może przede wszystkim? - konglomeraty jego własnych emocji, jednostkowych reakcji i stałych odczuć i przeżyć związanych z tym miejscem. Miejscem gromadzącym ludzi, pulsującym codziennym turystycznym życiem, pełnym mikro- i makro-wydarzeń i sytuacji. Tworzącym gęstą materię sensów i znaczeń, z której artysta tka ideową osnowę swojej oryginalnej sztuki."
Stanisława Zacharko-Łagowska, fragment wstępu do katalogu wystawy



Wystawa, którą możemy oglądać, od 1 do 31 sierpnia, jest wystawą jubileuszową z okazji 30 lat pracy twórczej Ryszarda Gancarza. Tytuł wystawy "Ulica grafika" można rozumieć na kilka sposobów. Może to być konkretna ulica, ta przy której artysta mieszka i która jest jego inspiracją, może to być również forma zapisu – graficznego przedstawienia obrazu tej ulicy lub jakiejkolwiek innej. Może to być wreszcie ulica potraktowana jako droga, artystyczna ścieżka, którą konsekwentnie od kilkudziesięciu lat podąża. Artysta pokazując zastaną rzeczywistość staje się poniekąd narratorem, opisującym stan w jakim owa rzeczywistość się znajduje. I nie chodzi tu tylko o powierzchowność, ładny widok czy uśmiechniętych ludzi. Prace z tego cyklu są raczej – w szerszym kontekście – pretekstem do pokazania pewnej historii i zmian, jakim ulega a także tego, jaki wpływ ma ona na artystę i na nas samych. Począwszy od lat 80. kiedy Ryszard Gancarz jako młody człowiek wchodził na drogę twórczej działalności, a skończywszy na najnowszych dziełach z ostatnich 10 lat, wpływ wydarzeń historycznych bądź kulturowych na twórczość artysty jest bardzo wyraźny. Zarówno prace dyplomowe pokazane na wystawie, jak i prace ostatnie mocno dotykają rzeczywistości i obrazują realia codzienności. Stare, odstawione do lamusa, nikomu niepotrzebne, zużyte przedmioty – "Stan faktyczny", dyplom rok 1980 – w inteligentnie zawoalowany sposób nawiązują do polityczno-społecznej sytuacji Polski lat 80. Emocje tutaj sięgają zenitu, a sprzeciw artysty wobec "faktycznego stanu" jest wręcz artystycznym manifestem.
Prace z ostatnich 10 lat, to już inny świat i inna opowieść. To przede wszystkim ludzie, których autor spotyka codziennie na swojej ulicy, których widzi z okna swojej pracowni. Ludzi często zabieganych, spieszących się, zajętych swoimi sprawami, postaci prawdziwe, a obok wymyślone umieszczone w przestrzeni białego tła, obrysowane mocną odważną kreską, która podkreśla ekspresję i dynamikę kompozycji, formowanych również jako kolaż przy użyciu kartonu lub tektury. Całości często dopełniają rysunkowe multiplikacje przedstawianych osób oraz napisy, będące podkreśleniem ważności miejsca lub osoby, a czasem będące akcentem humorystycznym jak imię zaprzyjaźnionej jamniczki, uwiecznionej obok portretu swojego pana. Wystawa "Ulica grafika" jawi się więc zarówno jako pewnego rodzaju kodyfikacja wrażliwości i emocjonalności artysty, jako dokument historycznych przemian, ale też jako inscenizacja tworzona codziennie przez przechodzących ulicą ludzi, którzy historię tworzą i ręką artysty w ten niezwykły sposób zostali w nią "wpisani".
Katarzyna Pisarczyk

 

Relacja z wernisażu: 

https://www.youtube.com/watch?v=q8G_e288pos



Ryszard Gancarz, Gra w miasto, rysunek, technika własna, 100x70 cmRyszard Gancarz, Ulica grafika, rysunek, technika własna, 100x70 cm
Dyrektor BWA Katarzyna Pisarczyk i Ryszard Gancarz otwierają wystawę 'Ulica grafika'Ryszard Gancarz - Autor wystawy 'Ulica grafika'Artysta odbiera gratulacje
Fragment wystawy 'Ulica grafika'Fragment wystawyWernisaż - 1 VIII 2014 r
Wernisaż, 1 VIII 2014 rWernisaż, 1 VIII 2014 r.Wystawa 'Ulica grafika', fragment
Strona: 1

Agencja reklamowa GAMA © 2009