BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Janusz BaRan - Ślady materii - materia śladów (27.08. - 19.09.2010)Janusz Baran urodził się w 1958 roku w Sandomierzu. Studiował w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Dyplom z grafiki artystycznej uzyskał w pracowni prof. Eugeniusza Delekty w 1983 roku. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, fotografią i instalacjami przestrzennymi. Od 2000 roku związany z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2006 roku po obronie pracy doktorskiej na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach filia w Cieszynie otrzymał stopień doktora sztuki. Obecnie adiunkt w Zakładzie Grafiki Instytutu Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi pracownię wklęsłodruku.


Stanąć naprzeciw ściany
Powierzchnia niezależnie od tego, czy będzie to ściana, woda czy książka, jest miejscem, w którym zaczyna się nasze postrzeganie wyłaniania się rzeczy. Także człowiek może być jak mur, nie do zdobycia, jednak z możliwością obejścia go, wejścia w głąb, ponieważ dopiero z perspektywy czasowej jest się w stanie  zrozumieć znaczenie pewnego wydarzenia lub wypowiedzi. Przedmiot przedstawienia wymija się wszelkiej definicji, przemieszcza się jak wahadło między obszarami tymi, które SĄ nam bliskie, ale także tymi, które w znaczeniu przenośnym znajdują się bardzo daleko. Rzeczywistość wydaje się być nieobecna i zniekształcona, wyłania się jednak rodzaj pewnej subtelnej i lekkiej bliskości.
Rzeczywistość i fikcja, to co materialne i niematerialne wykreowane na tym skrawku papieru zmieniają nieustannie swoje miejsca. Ta przemiana dokonuje się nagle i niezauważalnie. Bez dokonującej się w naszym umyśle interpretacji widoku byłby on zestawem plam bez znaczenia. Otwarcie pola dla subiektywnego autorskiego widzenia ma zatem swe źródło już w samych zasadach widzenia. Coś co łączy w sobie bezpośredni ogląd rzeczywistości zarazem jego subiektywną, emocjonalną interpretację.
Wstęp do katalogu wystawy


Wystawa prezentowana w dniach 28 sierpień - 19 wrzesień 2010 r.
w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sandomierz, Rynek 11<h4>Janusz Baran - autor wystawy <em>Ślady materii - materia śladów</em> - na wernisażu w Galerii BWA Sandomierz 27.08.2010r.</h4>Wernisaż, 28 sierpnia 2010Wernisaż, 28 sierpnia 2010
Wernisaż, 28 sierpnia 2010Wernisaż, 28 sierpnia 2010Wernisaż, 28 sierpnia 2010
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009