BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

JAKUB JAKUBOWSKI - malarstwo (16.11. - 09.12.2012)Jakub Jakubowski jest absolwentem PLSP w Częstochowie oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydział Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych, specjalizacja malarstwo w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego. Obecnie pracuje jako asystent w Zakładzie Malarstwa i Rysunku Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Laureat nagród i wyróżnień, m.in. Nagroda I st. J.M.R. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie za działalność na rzecz Uczelni i środowiska akademickiego - 2002/2003 oraz 2003/2004; Artystyczne stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy 2003, 2004, 2006; Wyróżnienie w konkursie Nadzieje Plastyczne Częstochowy - 2006; Wyróżnienie w konkursie na "Obraz o tematyce biblijnej" VII Konfrontacje Artystyczne Sacrum - Wadowice - 2007. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

"... Na pozór ciemne, niby pozbawione koloru i zatopione w czerniach obrazy po dłuższej chwili patrzenia okazują się płótnami o przebogatej gamie barwnej, pełne perłowego lub złotego światła, gorących czerwieni, szkarłatów, burgundów, czy też wyszukanych tonacji błękitów, ultramaryn i granatów.
Kuba maluje obrazy długo, wielokrotnie je przebudowuje, dokładając kolejne warstwy malatury, a długi czas poświęcony na budowę obrazu wywołuje sprzężenie zwrotne - widz nie jest w stanie "zobaczyć" go jednym rzutem oka - potrzeba czasu i skupienia, aby "wejść do obrazu", aby w pełni docenić jego wartości malarskie..."
Włodzimierz Karankiewicz, Styczeń 2011 r., fragment wstępu do katalogu wystawy


"W Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Sandomierzu Jakub Jakubowski (rocznik 1980) zaprezentował prace malarskie, które powstawały w ciągu ostatnich kilku lat – cykl zatytułowany "Stołki" oraz cykl inspirowany poezją księdza Grzegorza Ułamka – poety, dziennikarza, duszpasterza częstochowskiego środowiska kultury. Malarstwo Kuby Jakubowskiego traktuje o problemach ludzkiej egzystencji w kontekście zarówno religijnym, socjologicznym jak i kulturowym. Prace o wiele mówiących tytułach: "Całe życie w drodze", "Dwie formy człowieka", "Spotkanie przy misce", "Spotkanie ze sobą", obrazują etapy ludzkiej wędrówki przez życie, duchowe rozterki i zmagania z codziennością, wybory, których musimy dokonywać, czasem maski, które przywdziewamy ze strachu lub pychy. Wyszukana gama barwna, wyważona kolorystycznie, często niemal monochromatyczna, niewielka ilość szczegółów ograniczona do symbolicznego wręcz minimum, składają się na syntetyczne i wysublimowane malarsko kompozycje. Powodują, że to co najważniejsze w swej istocie znajduje się na wyciągnięcie ręki. Potrzebna jest tylko chwila zamyślenia, aby podjąć dialog z artystą i jego sztuką."
Katarzyna Pisarczyk


O wystawie:
http://zycieczestochowy.pl/download/wydanie26-11.pdf   (strona 10)

http://www.facebook.com/ZycieCzestochowyIPowiatu
Jakub Jakubowski oraz dyr. BWA Katarzyna Pisarczyk - Wernisaż, 16 listopada 2012Wernisaż, 16 listopada 2012Wernisaż, 16 listopada 2012
Wernisaż, 16 listopada 2012Wernisaż, 16 listopada 2012Wernisaż, 16 listopada 2012
Jakub Jakubowski, Toto, olej/płótnoJakub Jakubowski, Obserwator, olej/płótnoJakub Jakubowski, Piłata miska, olej/płótno
Jakub Jakubowski, Wiosło św.Wojciecha, olej/płótno
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009