BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

EDYTA LACH - malarstwo (24.08. - 16.09.2012)Edyta Lach urodziła się w 1965 roku w Sandomierzu. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie w 1985 roku; specjalizacja - formy użytkowe. Studia ukończyła na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jana Walaska uzyskała w 2007 roku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią. Pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Sandomierzu. Zorganizowała kilka wystaw indywidualnych, brała udział w kilku wystawach zbiorowych.


"Moje malarstwo jest bezpośrednim odniesieniem do form i przedmiotów obserwowanych w rzeczywistości. Dominuje w nim bogata faktura z widocznymi pociągnięciami szpachli oraz niuanse kolorystyczne, które często są wyrazem moich uczuć i emocji.
Abstrakcja jest dla mnie piękną formą wypowiedzi ... Pozwala mi opowiedzieć wszystko, obnażyć duszę, myśli, nastroje, najbardziej skrywane tajemnice. Każda plama, płaszczyzna, kreska, każde dotknięcie szpachli ma znaczenie i odnosi się do konkretnego przedmiotu lub wrażenia.

Moje prace kryją treści i emocje, które odbiorca może sam zinterpretować po swojemu, nadając im zupełnie inne znaczenie. Maluję na dużych formatach, co daje mi możliwość swobodnej ekspresji nie poddającej się ścisłym rygorom kompozycyjnym. Dzięki temu, w moim przekonaniu, dramatyzm dzieła, moja wypowiedź i malarska ekspresja są pełniejsze i bardziej frapujące."
 
Edyta Lach


"... Sandomierzanka wystawiła w swoim rodzinnym mieście pełne ekspresji malarstwo abstrakcyjne, na którym bez trudu można rozpoznać inspirujące ją rzeczywiste przedmioty czy elementy natury. Przy pomocy abstrakcji - jak sama zapewnia - nauczyła się opowiadać nawet o tym, co gości w najodleglejszych zakamarkach jej duszy i odkrywać przed innymi głęboko skrywane tajemnice, myśli i uczucia.
Sztuka w wydaniu Edyty Lach jest też odziana w bogaty płaszcz faktury powstałej wskutek multiplikacji śladów szpachli. Niemal wibrują one niuansami kolorystycznymi, stanowiąc zapis obnażanych przez artystkę emocji i wrażeń, które warunkują dobór takiej, a nie innej palety barw. Artystka upodobała sobie duży format, który nie tłumi jej potrzeby ekstrawertyzmu, ale pozostawia dużą swobodę kompozycją. Dzięki temu dramatyzm dzieła, moja wypowiedź i malarska ekspresja są pełniejsze i bardziej frapujące - podsumowuje Edyta Lach, której zależy na tym, by widz w zetknięciu z jej pracami - choć stanowią odzwierciedlenie emocji malarki - nie bał się po swojemu ich interpretować."
Magdalena Zawisza, Teraz 10/2012
Edyta LachWywiad dla TVP KielceEdyta Lach, Szczepan Siudak
Wernisaż, 24 sierpnia 2012Wernisaż, 24 sierpnia 2012Wernisaż, 24 sierpnia 2012
Strona: 1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009