BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

JOANNA GAŁECKA - Dni Nocy (29.06. - 22.07.2012)Joanna Gałecka pochodzi z Moniek na Podlasiu, ale od lat mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom na Wydziale Grafiki u prof. Jana Szancenbach uzyskała w 1992 roku oraz na Wydziale Malarstwa u prof. Jacka Gaj w 1994 roku. Jej mistrzem był również prof. Jerzy Panek. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, drzeworytem. Stworzyła kilka cyklów tematycznych, m.in. „Kraina Felicji”, „Nad Czerwoną Wodą”, „In modo barocco”. Z licznych podróży po świecie powstały cykle: „Obrazy pisane nad Dnieprem” – Ukraina, „Bazar w Aszchabadzie – Turkmenistan. Miała wiele wystaw indywidualnych (m.in. w Krakowie, Warszawie, Kijowie, Aszchabadzie, Zakopanem, Sandomierzu) oraz brała udział w wielu wystawach zbiorowych (m.in. “Międzynarodowe Biennale Pasteli” w Nowym Sączu, “Triennale Autoportretu” w Radomiu, “Mały Format” w Toruniu i Krakowie) i przeglądach w kraju i zagranicą. W roku 2000 wspólne wystawy z Jerzym Pankiem, a w 2010 roku z Marią Bieńkowską-Kopczyńską. Otrzymała stypendia: im. Tadeusza Kulisiewicza w 1992r. oraz Fundacji Jana Pawła II w 1999r. Liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: w konkursie „Grafika Miesiąca” zorganizowanym przez ZPAP w Krakowie (2002), „Mały Format” (2009) oraz Salon 100-lecia ZPAP (2011). Jest stałą uczestniczką Plenerów w Domu Pracy Twórczej u Alicji Kaszyńskiej w Sandomierzu.


"Joanna Gałecka adresuje swoje dzieła do wszystkich, ale zaakceptować je mogą łatwiej umysły o wyższej świadomości i Ci, którzy rozumieją jaką wartość oferuje nam sztuka. (...) Kształt dzieła osiąga artystka metodą czystej malarskiej ekspresji. Temat jest pretekstem do przekazania prawdziwego kunsztu, który nie odrywając się od intelektualnej bazy odsłania własne indywidualne odkrycia artystki - jej nowatorstwo interpretacji i budowy kompozycyjnej, lekkość kreski i zaskakujące zestawienia barwne. Naturalny i prosty z pozoru sposób opisywania świata jest świadectwem uczciwości artystycznej i wyrafinowania."
Barbara Szubińska, fragment wstępu do katalogu wystawy


"(...) W sandomierskiej Galerii BWA Joanna Gałecka wystawia po raz trzeci. Pierwszą prezentacją była wystawa z Jerzym Pankiem pt. "Wystawa Przyjaciół" w 2000 roku, później "Bazar w Aszchabadzie" w 2004 roku i obecnie „Dni Nocy”, wystawa łącząca wcześniejsze motywy różnych realizacji tematycznych w technice czarno-białego drzeworytu. Drobno cięte drzeworyty, gdzie walor organizuje przestrzeń, a oczywiste kontrasty stanowią o emocjonalności kompozycji nawiązują do najlepszych tradycji tej dziedziny sztuk plastycznych. Joanna Gałecka zaprasza do swego intymnego świata, ograniczonego jedynie wyobraźnią. Jej prace spaja wrażliwość na postromantyczną stylistykę, łączącą tajemnicę metafizyki z realnością codzienności. Opowiadanie o świecie rylcem i dłutkiem, bielą i czernią, światłem i mrokiem, emocjonalne i nastrojowe, wprowadza widza w odmienne przestrzenie czasu, gdzie symboliczną granicę między rzeczywistością i baśnią możemy sami wytyczyć, gdzie teraźniejszość miesza się z tym co było i tym, co może się wydarzyć."
Katarzyna Pisarczyk
Joanna Gałecka wraz z dyr. BWA Katarzyną Pisarczyk podczas otwarcia wystawy Joanna Gałecka dedykuje wystawę swojemu Mistrzowi Jerzemu PankowiWernisaż 29 czerwca 2012r.
Wernisaż 29 czerwca 2012r.Wernisaż 29 czerwca 2012r.Wernisaż 29 czerwca 2012r.
Wernisaż 29 czerwca 2012r.Wernisaż 29 czerwca 2012r.Wernisaż 29 czerwca 2012r.
Wernisaż 29 czerwca 2012r.Wernisaż 29 czerwca 2012r.Wernisaż 29 czerwca 2012r.
Strona: 1

Agencja reklamowa GAMA © 2009